Opinia z Nowej Zelandii

Mapa Nowa ZelandiaJako nauczyciel muzyki zawsze szukam najbardziej efektywnych metod nauczania – zwłaszcza odpowiednich dla młodszych dzieci i początkujących uczniów. Dlatego znajduję metodę Lidii Bajkowskiej jako wyjątkowo innowacyjną i korzystaną dla rozwoju muzyczności studentów. Największą jej zaletą jest odwoływanie się do wyobraźni dzieci, dzięki czemu zapamiętują podstawowe terminy muzyczne w sposób naturalny, bez większego wysiłku.

W porównaniu do innych metod nauczania, Metoda Bajkowskiej wprowadza większość podstawowych symboli notacji muzycznej podczas pierwszej lekcji. Podczas gdy inne, popularne metody koncentrują się jedynie na grze ze słuchu lub czytaniu nut, Metoda Bajkowskiej łączy oba podejścia, dodając do nich element kreatywności i improwizacji. Książka „Bajkowe Nutki” jest doskonałym dowodem tego, jak metoda ta pomaga młodszym dzieciom w komponowaniu ich własnych prostych utworów muzycznych po zaledwie kilku lekcjach. Uczniowie uczą się czterech podstawowych kontrastów muzycznych i próbują zademonstrować je na klawiaturze fortepianu. W ten sposób dzieci są w stanie rozpoznać różne sposoby grania muzyki, ale również komponują z wykorzystaniem tych kontrastów.

Dzięki książce Lidii Bajkowskiej pt. „Bajka o Piosence i Nutkach” dzieci uczą się nut bardzo szybko poprzez samo wysłuchanie bajki, w której nuty są porównane do dzieci o silnych i charakterystycznych osobowościach. Uczniowie bardzo często mylą litery alfabetu muzycznego, ale są w stanie natychmiast zapamiętać imiona tych dzieci (bohaterów bajki). Czasami nawet uczniowie identyfikują się z nutami i ich osobowościami, przez co muzyka staje się im jeszcze bliższa. Metoda pozwala mi na wprowadzenie wszystkich nut ze skali C-dur podczas pierwszej lekcji, a dzięki inteligentnym opisom uczniowie łatwo zapamiętują nie tylko, gdzie znajdują się one na klawiaturze i pięciolinii, ale także jakie są zależności interwałowe pomiędzy nutami.

Oprócz wielkich zalet pedagogicznych Metoda Bajkowskiej zapewnia również dzieciom, zwłaszcza tym młodszym, wiele radości z nauki muzyki. One po prostu uwielbiają historię i ilustracje w książce Lidii Bajkowskiej, zawsze prosząc mnie, abym przeczytała im ją jeszcze raz, i jeszcze raz.

W trakcie moich siedmioletnich doświadczeń jako nauczyciel zawsze używałam Metody Bajkowskiej, obserwując jak szybko uczniowie dokonują postępów, jak bardzo gra na pianinie sprawia im radość, oraz jak szybko zaczynają komponować własną muzykę. Ponieważ obecnie uczę w Auckland w Nowej Zelandii, anglojęzyczne wersje książek „Bajka o Piosence i nutkach” oraz „Bajkowe Nutki” byłyby bardzo przydatne dla moich klas muzycznych. Próbowałam wielu różnych metod i książek pedagogicznych, które są popularne w Nowej Zelandii, ale żadna z nich nie dostarcza tak dobrych i szybkich rezultatów w nauczaniu muzyki jak Metoda Bajkowskiej.

Katherine S.
Kwiecien 2016, Nowa Zelandia

Menu