Nowe Książki

Recenzja książki : Bajka o Piosence i Nutkach

Ciekawą propozycję edukacyjną w zakresie wychowania muzycznego jest książka Lidii Bajkowskiej „Bajka o Piosence i Nutkach”; polecam ją nauczycielom muzyki klas początkowych oraz wszystkim zainteresowanym kulturą muzyczną dzieci. Bajka… to opis baśniowej krainy muzycznej, w której śliczna dziewczynka o imieniu Piosenka marzy, by nauczyć się gry na fortepianie. W Symfonii, stolicy muzycznego państwa, spotykamy babę Klawiaturę, profesora Basa, wytworne Gamy, rycerza zwanego Pasażami oraz spersonifikowane nutki obdarzone dziecięcymi imionami, wyrazistymi cehami charakteru i zabawnym wyglądem. Autorka animuje w wyobraźni dziecka świat, który pozwoli szybko zapamiętać trudne i abstrakcyjne terminy niezbędne w edukacji muzycznej.

Z rezerwą odnoszę się do pomysłu „ożywiania wszystkiego”; literatura dla dzieci potrafi go nadużywać i wtedy ociera się o rażącą infantylność. Tu jednak zwyciężyły muzyczne kompetencje autorki i jej wieloletnie doświadczenie pedagogiczne. Historyjka o krainie muzycznej, zgrabnie opowiedziana, ma swój literacki sens i przekonywujących bohaterów. Jest zwięzła, a jednocześnie każde nowe pojęcie dostatecznie skonkretyzowano. Pożytki dydaktyczne z tej książki są niewątpliwe. „Bajkę…” wydano elegancko. Zilustrowała ją pięknie w sposób przemyślany i ściśle związany z tekstem Krystyna Lipka-Sztarbałło.

Metodyczna wartość wskazówek „Od Autorki”, zamieszczonych na końcu książki, docenią z pewnością wszyscy nauczyciele.

Do autorki mam wszelako jedną pretensję – o następujące zdanie: „W szafie zagnieździły się mole, takie maleńkie, srebrne robaczki(!) podobne do motylków” (s.19) Prekursorka literatury dla dzieci – Klementyna z Tańskich Hoffmanowa tak zwracała się do 3-letniej Helenki: „Znasz tego robaka, który lata koło tej róży i brzęczy? To pszczoła”. Ale to było 170 lat temu!

Nowe Książki logo - Lidia Bajkowska

Danuta Świerczyńska-Jelonek

Nowe Książki
Obecnie: Uniwersytet Warszawski

Menu