Wychowanie w Przedszkolu logo

Wychowanie w Przedszkolu

Recenzja książki: Bajka o Piosence i Nutkach

Cały otaczający świat jest jedną wielką muzyką. Dostrzegła to Lidia Bajkowska autorka „Bajki o Piosence i Nutkach”. Bohaterka tej muzycznej bajki jest dziewczynka o iminieniu Piosenka. Marzy ona, by nauczyć się grać na fortepianie. W muzycznym lesie – dokąd wymyka się Piosenka, urzeczona koncertem leśnych głosów – zamiast grzybów wyrastają z ziemi białe i czarne klawisze…

Co robi z nimi Piosenka i jak uczy się klawiatury, dowiedzą się dzieci, rodzice i nauczyciele, zainteresowani tą niezwykła na naszym rynku pozycją wydawniczą. A warto ją kupić i ze względów merytorycznych i graficznych. Bogata w treści muzyczne książka napisana jest językiem prostym, obrazkowym, docierającym do świadomości dziecka.

W pierwszej części bajki autorka przedstawia dzieciom pojęcia muzyczne, w drugiej przechodzi do konkretnej nauki nut, kluczy, wartości muzycznych. Oto, co sama pisze o swoich uczniach wychowanych na bajce o Piosence: ”Moi uczniowie (…)doskonale czytają nuty i sami komponują bardzo ciekawe utworki (…)”. Bez względu na to, czy prowadzę indywidualne lekcję rytmiki z umuzykalnieniem, dzieci zawsze przynoszą blok, kredki, papier kolorowy itd. rysyjemy, wycinamy, układamy nuty na pięciolinii narysowanej na podłodze. Na lekcjach wykorzystuję śpiew dzieci, grę na różnych instrumentach, ruch, taniec. Dzieci naśladują improwizują, tworzą, odgrywają różne scenki, raz są Piosenką, raz babcią Klawiaturą, ale przeważnie nutkami. Uwieńczeniem każdego etapu nauczania jest koncert z udziałem dzieci i zaproszonych wykonawców – uczniów szkół muzycznych oraz artystycznych.

Lidia Bajkowska w latach 1980-1981 stworzyła pierwszą w Polsce zerówkę muzyczną, w których dzieci zostały poddane rocznej obserwacji (zamiast egzaminów wstępnych do szkoły muzycznej). Autorka walczyła przez kilkanaście lat o wprowadzenie takiej formy przygotowania do szkół artystycznych, gdyż miała na myśli dobro dziecka, które zamierza kształcić się w szkole muzycznej.

A wracając do książki zaznaczę jeszcze, że po zapoznaniu się z nią dziecko jest w stanie bardzo szybko nauczyć się abecadła muzycznego i podstawowych wartości muzycznych. „Bajka o Piosence i Nutkach” stanowi cenną pomoc dla nauczycieli i uczniów w przedszkolach i młodszych klasach szkoły podstawowej.

Nutka Celinka - bohater Bajki o Piosence i nutkach

Wychowanie w Przedszkolu logo

Bożena Rytel

Wychowanie w Przedszkolu

Menu