Muzyka jak z bajkiMuzyka jest jak ciekawa bajka, która wciąga. Muzyka powinna unosić każdego, od najmłodszych lat. Brak lekcji śpiewu i źle opracowany system nauczania tego przedmiotu, traktowanego obecnie marginalnie, zniechęca uczniów i powoduje, że zacięcia muzyczne stają się traumą.

Dzieciom trzeba dać prawo do marzeń, umożliwić kontakt z prawdziwą sztuką, nauczyć świadomej percepcji dzieł, świadomego odtwarzania i tworzenia prostych fraz przez wprowadzenie bajkowej fabuły, która niepostrzeżenie wprowadzi je do „królestwa dźwięków”. Przez personifikację kilku zaledwie, bo tylko siedmiu nut, dziecko będzie w stanie bardzo szybko nauczyć się abecadła muzycznego a przez skojarzenia obrazowe i działania teatralne, plastyczne, przyswoi sobie podstawowe terminy muzyczne.

Dlaczego w szkolnictwie nie robi się nic, żeby dzieciom pomóc w zrozumieniu muzyki, która jest przedmiotem trudnym i abstrakcyjnym? Dlaczego wprowadzono obce systemy nie związane z naszą rodzimą kulturą, które nie rozwiązują tego problemu np. fonogestyka , czyli „nuty z powietrza” – metoda Zoltana Kodaly’a czy ograniczanie się do wybijania rytmów na bębenkach – metoda Carla Orffa, który całkowicie wykluczył fortepian w nauczaniu nie tylko najmłodszych.

Któż nie chciałby zamieszkać w czarodziejskim mieście Symfonii i poczuć się choć przez chwilę piękną królową Gamą i królem Pasażem?

Któż nie chciałby klawiszowymi wehikułami czasu odbyć podróż do czasów małego Mozarta czy Chopina, poznać epoki, spotkać wielkich kompozytorów, którzy żyli setki lat temu, podziwiać dawną muzykę wykonywaną na dworach książęcych i królewskich?

Skoro szkoły o to nie dbają, rodzice sami powinni chodzić z dziećmi w takie miejsca, jak teatry operowe, odwiedzać sale koncertowe, uczestniczyć dziecięcych porankach symfonicznych, zachęcać je do słuchania klasyki, poświęcać na to czas i siły. Warto odwiedzić na przykład Zamek Ostrogskich, gdzie w odtworzonym paryskim salonie Chopina z jego autentycznym fortepianem, słychać rozmowy po francusku, dźwięk odstawianych filiżanek i czuć zapach fiołków – ulubionych kwiatów Fryderyka, a w czarnej, wygłuszonej żałobnej sali zobaczyć kosmyk jego włosów i kopię maski pośmiertnej. W Warszawie warto odwiedzać Łazienki, najpiękniejszy park w Europie, nasycony muzyką Chopina, kiedy w maju zaczynają się koncerty po pomnikiem tego genialnego kompozytora. Można też wybrać się na koncert do łazienkowskiego Teatru Stanisławowskiego, czy w ciepły letni wieczór do Teatru na Wodzie, gdzie obudzone muzyką ptaki śpiewają swoje tryle, jakby chciały włączyć się w te romantyczne koncerty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

trzynaście + 15 =

Menu