Scena Młodego Widza TVP - Lidia Bajkowska (Porwanie Nutki)

TVP 2 logo

Teatr Telewizji 'Porwanie Nutki' (TVP)

Lidia Bajkowska otrzymała wyjątkowe wyróżnienie spośród polskich pisarzy literatury dziecięcej. Jej książka „Porwanie Królewny Nutki” została w 1974. sfilmowana przez TVP w formie sztuki teatru telewizji w reżyserii Leny Szurmiej, z przepiękną muzyką Piotra Rubika. Premiera spektaklu pt. „Porwanie nutki” miała miejsce 7 grudnia 1998r. w kanale TVP-2 – w ramach cyklu Teatru Telewizji Polskiej „Scena Młodego Widza”. Później spektakl był wielokrotnie reemitowany w kanałach TVP-2 oraz TVP Polonia.

W główne role wcielili się jedni z najpopularniejszych w ówczesnym czasie aktorów: Joanna TrzepiecińskaArtur ŻmijewskiPaweł DelągAgnieszka Sitek i inni. Spektakl był również premierą aktorską dla Joanny Jabłczyńskiej, która zagrała rolę jednego z dzieci – nutek.

Portal FilmPolski.pl następująco opisuje ten spektakl (cyt.):

Bajecznie kolorowe widowisko, pełne muzyki i tańca, zrealizowane z rozmachem godnym miniopery, oswaja małychwidzów z tą konwencją sceniczną i zaznajamia z nowymi dla nich pojęciami i terminami muzycznymi. Nad wszystkimjednak unosi się duch zabawy. Ten klimat wprowadza nie tylko muzyka, lecz również libretto – baśniowa opowieść owydarzeniach w królestwie muzyki. Historię opowiada swojej córecze, uczącej się gry na fortepianie, tata pianista, byćmoże kompozytor, który wciela się także w panującego w krainie muzyki Króla Pasaża. W pałacu zwanym Gamą mieszka Królowa Harmonia z małżonkiem oraz ich synowie i córki – siedem Nutek. Każde zdzieci ma swoje miejsce na schodkach pięciolinii. Najmłodsza, ukochana córeczka Celinka strasznie się nudzi na swoimkrzesełku na najniższym stopniu rodzinnej gamy, chciałaby wznieść się wyżej, ale mama pilnuje ładu w swoim królestwie. Harmonię rodzinną zakłóca pojawienie się złośliwej i zarozumiałej Fermaty.

Bajkowska Trzepiecinska Żmijewski

Lidia Bajkowska Joanna Trzepiecinska

Królowa toczy wspaniały pojedynek na głosy z przewrotną czarownicą. W odwecie Fermata postanawia porwać jedną z siedmiu Nutek, zwłaszcza że jej ukochanemu Akordowi brakuje jednej nuty do ukończenia dzieła. Wybór czarownicy pada na Celinkę. Zaczarowany balonik i czarownamuzyka porywają małą wiercipiętę – wprost do pałacu Akorda. Czarownik ma dwie twarze – bywa okrutny, złośliwy i brzydki, ale czasami jest wytworny i uroczy, tak że zachwycone nuty same oddają mu swe głosy. Akord zakochuje się w ślicznej królewnie i prosi ją o rękę, obiecując, że zawsze już będzie dobry. Zazdrosna Fermata, jak w kiepskiej operze, śpiewa: umieram, ale Celinka i tak nie przyjęłaby oświadczyn. Za karę trafia do zamkowych lochów, gdzie już tkwią głosy uwięzionych wcześniej nut. Jeśli mała Nutka potrafi zatańczyć radość, zdejmie z nich zły czar, uwolni siebie i zapomniane przez czarownika biedaczki.

Szczegółowe dane utworu

Produkcja: TVP S.A.
Premiera: 1998
Czas: 41 min
Reżyseria: Lena Szurmiej
Scenariusz na postawie książki Lidii Bajkowskiej: „Porwanie królewny Nutki”
Scenografia: Julita Sander
Obsada: Artur Żmijewski (Ojciec, Król Pasaż), Joanna Trzepiecińska-Anderman (Królowa Harmonia), Ewa Porębska (Nutka Celinka), Karolina Dryzner (Czarownica Fermata), Agnieszka Sitek (Wróżka Pauza), Paweł Deląg (Czarownik Akord), Kaja Grąbczewska, Joanna Jabłczyńska, Monika Kuls, Marcin Ring, Sławomir Szafraniec, Marcin Szafrański (Nutki)
Realizacja TV: Anna Hałasińska
Choreografia: Zofia Rudnicka
Muzyka: Piotr Rubik

Muzyka w wykonaniu zespołu pod dyrekcją kompozytora: Joanna Matraszek (sopran), Witold Żołądkiewicz (baryton).

Chór dziecięcy Alla Pollaca pod kierunkiem Sabiny Włodarskiej: Hanna Turonek (flet), Anna Sikorzak-Olek (harfa), UrszulaTrzeciak (waltornia), Wojciech Kowalewski (instrumenty perkusyjne), Piotr Stawski (skrzypce), Tytus Wojnowicz (obój).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

czternaście − sześć =

Menu