Porwanie królewny Nutki

“Porwanie królewny Nutki” to muzyczna powieść dla dzieci o wysokim walorze dydaktycznym dla edukacji muzycznej.

W Symfonii, stolicy muzycznego królestwa mieszka królowa Gama, król Pasaż i ich dzieci – siedem Nutek. Spośród nich najpiękniejszy głos ma królewna Celinka. Pewnego dnia Fermata podstępnie porywa Celinkę, aby ukraść jej cudowny głos. Królewna zostaje zamknięta w zamku złego Akorda… Co stanie się z małą Celinką? Co zrobią Fermata i Akord? Zapraszamy do lektury tej niesamowitej historii, w której dobro zwycięża zło, a potęga muzyki nie zna granic.

„Porwanie królewny Nutki” Lidii Bajkowskiej to wspaniała, przygodowa książka, która dla czytelnika może być zwykłą bajką czytaną na dobranoc. Może jednak służyć wsparciu nauczania muzyki w przedszkolach i szkołach podstawowych, rozbudzając tym przedmiotem zainteresowania najmłodszych.

Autorka poprzez baśniowy świat przygody z królewną Nutką niepostrzeżenie wprowadza dziecko w świat dźwięków, by rozumiało ono prawa rządzące muzyką. Dzięki personifikacji nut, gam, pasaży i akordów, mały czytelnik może zapamiętać te terminy; zrozumieć ich znaczenie i ich funkcje w muzyce.

Książka po raz pierwszy ukazała się w 1998 r. dzięki wydawnictwu Prószyński i S-ka. Tytuł wznowiła w 2020 r. Fundacja Edukacja z Wartościami przy udziale środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MKiDN logo - nagroda Ministra Kultury dla Lidii Bajkowskiej

Film promujący książkę (wydanie z 2020 r.):

Teatr Telewizji logoNa podstawie tej książki Lena Szurmiej wyreżyserowała widowisko „Porwanie Nutki” w ramach cyklu Scena Młodego Widza (Teatr Telewizji, TVP, premiera 7 grudnia 1998). Obsada – m.in. : Joanna Trzepiecińska-Anderman, Artur Żmijewski, Paweł Deląg, Ewa Porębska).

W pałacu zwanym Gamą mieszka Królowa Harmonia z małżonkiem oraz ich synowie i córki – siedem Nutek. Każde z dzieci ma swoje miejsce na schodkach pięciolinii. Harmonię rodzinną zakłóca pojawienie się złośliwej i zarozumiałej Fermaty. Królowa toczy zabawny pojedynek słowny z przewrotną czarownicą. W odwecie Fermata postanawia porwać jedną z siedmiu Nutek, zwłaszcza, że jej ukochanemu Akordowi brakuje jednej nuty do ukończenia dzieła. Wybór Czarownicy pada na Celinkę. Zaczarowany balonik i czarowna muzyka porywają małą wiercipiętę wprost do pałacu Akorda…

Recenzja filmowa

Zobacz recenzję Agnieszki Niesler (autorki strony HistoriaMuzyki.pl):

Recenzja opisowa do przeczytania na stronie: www.historiamuzyki.pl/porwanie-krolewny-nutki-recenzja/

Popularność książki w Polsce

Porwanie królewny Nutki to także popularny scenariusz teatrów szkolnych i przedszkolnych.

Poniżej adaptacje spektaklu w wykonaniu uczniów lub rodziców.

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Stalowej Woli (2015):

Niepubliczne Przedszkole Nutka w Piasecznie (2018):

Dodatkowe informacje

Polska Bibliografia Literacka - Lidia Bajkowska

Menu