Biografia

Lidia Bajkowska ukończyła w 1981 r. studia doktoranckie na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (Wydział Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki), w ramach których otworzyła pierwszą w Polsce „Zerówkę Muzyczną”. Jest pianistą, wybitnym pedagogiem, metodykiem muzycznym, bestsellerowym pisarką, prekursorką pedagogiki zabawy w edukacji muzycznej. Stworzyła także autorską metodą edukacji muzycznej, która od 1992 r. jest szeroko stosowana w polskiej oświacie i szkolnictwie artystycznym.  Metoda Lidii Bajkowskiej szybko i łatwo uczy dzieci świadomego słuchania (rozumienia słuchanej muzyki), świadomego odtwarzania (gry z nut na instrumencie klawiszowym) oraz świadomego tworzenia (komponowania pierwszych mini utworów lub melodii).

Od najmłodszych lat związana jest z grą na fortepianie. Przekazuje swoją miłość do muzyki pokoleniom dzieci i młodzieży. Od lat działa z bezinteresowną pasją na rzecz kultury i sztuki. Jest także prekursorką i wieloletnią promotorką idei „zerówek muzycznych”.

Steinway and Sons - Fortepian koncertowy

Honorowy Patronat UNICEF

Bajka o Pisence i nutkach - największy polski bestseller (Lidia Bajkowska)

Autorka otrzymała  w 1992 r. Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za swoją twórczość i wieloletnią promocję idei zerówek muzycznych. Również w tym roku „Bajka o Piosence i Nutkach” została wpisana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej na listę podręczników do muzyki dla klas I-III. Dwie następne edycje tego tytułu (1994, 1996) zostały objęte patronatem Polskiego Komitetu UNICEF, który sygnował je swoim wpisem i znakiem graficznym. Była to pierwsza książka w Polsce i jedyny jak do tej pory podręcznik MEN z tym prestiżowym patronatem.

Kolejne publikacje muzyczno-edukacyjne autorki to m.in. „Zaczarowane pianino”, „Porwanie Królewny Nutki” i „Teatr Marzeń”, które wydało Wydawnictwo Prószyński i S-ka. Książki te do tej pory cieszą się wielkim uznaniem dzieci. Cenią je również pedagodzy za ich nowatorskość i wysoką wartość dydaktyczną dla edukacji muzycznej.

Przy udziale środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wznowiona została w 2017 r. „Bajka o Piosence i Nutkach” wraz z towarzyszącym je poradnikiem metodycznym. Dwa lata później ukazała się kontynuacja tej serii, tj. „Nutki z Królestwa Muzyki” (druga część „Bajki…”). Natomiast rok 2020 był pozwoli na wznowienie „Porwanie królewny Nutki”. Obecnie autorka pracuje nad treścią trzeciej części „Bajki…”.

Jednym z ważniejszych osiągnięć Lidii Bajkowskiej jest także adaptacja filmowa książki „Porwanie królewny Nutki”. W 1998 r. tytuł ten posłużył Telewizji Polskiej jako scenariusz do sztuki teatralnej „Porwanie Nutki” w ramach Teatru Telewizji (cykl Scena Młodego Widza), w reż. Leny Szurmiej, z muzyką Piotra Rubika i scenografią Julity Sander. W spektaklu wystąpili m.in. Joanna Trzepiecińska, Artur Żmijewski, Karolina Dryzner, Paweł Deląg, Agnieszka Sitek oraz Ewa Porębska w postaci królewny Nutki. W spektaklu zadebiutowała także Joanna Jabłczyńska jako jedna z Nutek. Audycję wielokrotnie reemitowały później kanały TVP 2 i TVP Polonia.

Teatr Telewizji TVP - mały logotyp

tvp.pl logotyp

Publikacje

Zaczarowane Pianino - 3d - Lidia Bajkowska

Adaptacje

TVP 2 - mały logotyp

Scena Młodego Widza TVP - Lidia Bajkowska (Porwanie Nutki)

Nagrody i wyróżnienia

MKiDN logo - nagroda Ministra Kultury dla Lidii Bajkowskiej

Honorowy Patronat UNICEF

  • Nagroda Ministra Kultury i Sztuki w 1992 r. za całokształt pracy pedagogiczno-artystycznej oraz za podręcznik do muzyki pt. „Bajka o Piosence i nutkach”.
  • Pierwszy w Polsce patronat UNICEF dla książki (1995 r.)
  • Ekranizacja jednej z książek przez TVP w Teatrze Telewizji (1998 r.).
  • Liczne nagrody, dyplomy i wyróżnienia.

Dodatkowe informacje

Wikipedia - polska strona

Wikipedia - strona angielska

Film Polski - logtyp

Menu