Sen o muzyce - historia muzyki dla dzieci (Lidia Bajkowska)

Najnowsza bajka Lidii Bajkowskiej dla nieco
starszych dzieci – historia muzyki klasycznej.

Sen o muzyce

Podróż wehikułem w czasy Mozarta i Chopina

Historia muzyki – muzyczna książka edukacyjna

„Sen o muzyce” to kolejna po „Bajce o Piosence i nutkach”, „Zaczarowanym pianinie”, „Porwaniu królewny Nutki” i „Teatrze marzeń” książka z muzycznej serii napisanej przez Lidię Bajkowską.

Chociaż tłem dla fabuły są bajkowe treści, przedstawia ona najprawdziwszą historię muzyki od początków jej powstania aż po czasy współczesne. Przeznaczona jest dla dzieci, ale mogą sięgnąć po nią również dorośli. Może być porywającą lekturą „do poduszki” jak i cenną pomocą dla nauczycieli i uczniów szkół podstawowych.

Podobnie jak wielokrotnie nagadzana książka z honorowym patronatem UNICEF-u „Bajka o Piosence i nutkach” również „Zaczarowane Pianino” zachęci czytelnika do percepcji muzyki poważnej oraz rozbudzi w nim zamiłowanie i zainteresowanie tą dziedziną sztuki.

Komentarz

„Sen o muzyce” to także prawdopodobnie najważniejsza, muzyczna książka edukacyjna. Lidii Bajkowskiej udało się osiągnąć to, czego próżno szukać wśród pozostałych pisarzy dziecięcych na międzynarodowym rynku. Bajkowa forma narracji przez całą, wielowiekową historię muzyki nie ma nic wspólnego z nudną lekturą szkolną. Jest fascynującym przeżyciem dla dzieci o powdójnym poziomie emocjonalnym (wciągająca treść / beletrystyka + toważysząca jej muzyka klasyczna), dzięki czemu udaje się autorce osiągnąć niemożliwe – dzieci zakochują się w muzyce klasycznej. Ta natomiast pozwoli im niepostrzeżenie rozwijać cały pakiet kompetencji, umiejętności i zdolności edukacyjnych, zapewniając gigantyczny bodziec do naturalnego rozwoju ich inteligencji. To właśnie muzyka klasyczna (melodyczna, o złożonej formie; a nie muzyka „prosta” z dominacją wybijanego przez współczesną perkusję rytmu) od kilkunastu lat szkokuje naukowców na całym świecie, badających jaki wpływ ma edukacja muzyczna na rozwój inteligencji dzieci i dorosłych. Lidii Bajkowskiej jako chyba jedynej na świecie udało się skutecznie przybliżyć dzieciom muzykę klasyczną – zainteresować nią dzieci w taki sposób, aby trwale (przez wiele następncyh lat ich dorastania) mogły ją rozumieć i dzięki temu szczerze lubić. Tego w tak dużej skali (tj. wśród tak wielu dzieci – każdego młodego czytelnika) nie potrafił dokonać chyba jeszcze żaden inny nauczyciel, pisarz, ani naukowiec. Ta muzyczna książka edukacyjna będzie wielkim fenomentem na międzynarodowym rynku wydawniczym. Nasza skroma, polska pisarka i tak zgrabnie opowiedziana przez nią historia muzyki klasycznej w „Zaczarowanym Pianinie” rewolucjonizuje wielki świat edukacji muzycznej i tradycyjnej nauki w edukacji szkolnej….

 

 

Wpływ edukacji muzycznej na inteligencję człowieka

Sen o Muzyce - skrzypce (rysunek)

Tytuł ten będzie prawdopodobnie drugą, najważniejszą pozycją w dotychczasowym dorobku artystycznym autorki i osiągnie podobne rezultaty jak jej pierwszy besteller – muzyczna książka edukacyjna „Bajka o Piosence i nutkach” (wydawana tylko przez kilka lat od 1992 r.).

Pokładamy głęboką nadzieję, że uda nam się w końcu wydać tę wspaniałą książkę, której rękopis przeleżał w tzw. „szufladzie” ćwierć wieku, a która do tej pory doczekała się jedynie bardzo skromnego nakładu w 2009 r., co było niezbędne w sytuacji realnego zagrożenia możliwym plagiatem.

 
© 2010 - 2017 Lidia Bajkowska - Wszystie prawa zastrzeżone / All Rights Reserved