Lidia Bajkowska – Biografia

W 1981 roku ukończyła studia doktoranckie przy Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w ramach których otworzyła pierwszą w Polsce „Zerówkę Muzyczną”. Jest pianistą, wybitnym pedagogiem, bestsellerowym pisarzem, autorką książek metodycznych oraz muzycznych bajek i podręczników, prekursorką edukacji muzycznej dzieci poprzez Pedagogikę Zabawy Janusza Korczaka. Jest twórcą autorskiej metody edukacyjnej dla dzieci w wieku od 2,5 do 8 lat (przedszkola, klasy I-II), określanej dziś jako Metoda Lidii Bajkowskiej, pozwalającej na naukę przez dzieci rozumienia muzyki, w sposób wyjątkowo skuteczny gry z nut na instrumentach muzycznych, oraz wspierająca inne metody edukacji muzycznej i artystycznej.

Od najmłodszych lat związana jest z grą na fortepianie. Przekazuje swoją miłość do muzyki pokoleniom dzieci i młodzieży działając z bezinteresowną pasją na rzecz kultury i sztuki. Jest prekursorką krzewienia idei „zerówek muzycznych”, w szkołach artystycznych I st. (zamiast egzaminów wstępnych).

Steinway and Sons - Fortepian koncertowy

Honorowy Patronat UNICEF

Bajka o Pisence i nutkach - największy polski bestseller (Lidia Bajkowska)

Za „Bajkę o Piosence i nutkach” Lidia Bajkowska otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. Książka została wpisana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej na listę podręczników. Objęta została również Funduszem Wspierania Literatury Polskiej i wpisana jest na prestiżową listę Instytutu Książki.

W 1994 roku „Bajka o piosence i nutkach”, za szczególne walory edukacyjne przyjazne każdemu dziecku, walory merytoryczne, metodyczne, literackie i graficzne została wyróżniona i sygnowana przez UNICEF wpisem i znakiem graficznym do książki. Była to pierwsza polska książka objęta Honorowym Patronatem UNICEF i od przesszło 20 do tej pory jesty jedynym podręcznikiem w Polsce z tym tak prestiżowym wyróżnieniem!

Kolejne publikacje: „Zaczarowane pianino”, „Porwanie Królewny Nutki” i „Teatr Marzeń” wydało Wydawnictwo Prószyński i S-ka. Książki muzyczne L. Bajkowskiej cieszą się wielkim uznaniem dzieci. Cenią je również nauczyciele i pedagodzy za ich nowatorskość i wysoką skuteczność w edukacji muzycznej i artystycznej ich podopiecznych.

Bajka „Porwanie królewny Nutki” posłużyła jako scenariusz do sztuki teatralnej „Porwanie Nutki”, której premiera odbyła się w 1998 roku w Teatrze Młodego Widza (TVP 2), w reż. Leny Szurmiej, z muzyką Piotra Rubika i scenografią Julity Sander. W spektaklu wystąpili m.in. Joanna Trzepiecińska, Artur Żmijewski, Karolina Dryzner, Paweł Deląg, Agnieszka Sitek oraz Ewa Porębska w postaci królewny Nutki. W spektaklu zadebiutowała także Joanna Jabłczyńska jako jedna z Nutek. Audycję wielokrotnie reemitowały później kanały TVP 2 i TVP Polonia.

Teatr Telewizji TVP - mały logotyp

tvp.pl logotyp

Porwanie Krolewny Nutki - 3d - Lidia Bajkowska

Publikacje

Zaczarowane Pianino - 3d - Lidia Bajkowska

Opracowania

TVP 2 - mały logotyp

Scena Młodego Widza TVP - Lidia Bajkowska (Porwanie Nutki)

Nagrody, dyplomy, wyróżnienia

MKiDN logo - nagroda Ministra Kultury dla Lidii Bajkowskiej

Honorowy Patronat UNICEF

  • Nagroda Ministra Kultury i Sztuki w 1992 r. za całokształt pracy pedagogiczno-artystycznej oraz za podręcznik do muzyki pt. „Bajka o Piosence i nutkach”.
  • Pierwszy w Polsce patronat UNICEF dla książki (1995 r.)
  • Ekranizacja jednej z książek autorki w teatrze telewizji w 1998 r. przez TVP S.A, która wyróżniła w ten sposób bardzo nielicznych polskich pisarzy literatury dziecięcej.
  • Liczne nagrody, dyplomy, wyróżnienia i podziękowania za pracę dydaktyczno-wychowawczą.
  • Dyplomy za pierwsze miejsca w konkursach, koncertach, spektaklach dziecięcych i młodzieżowych.

Dodatkowe informacje o Lidii Bajkowskiej:

Wikipedia - polska strona

Wikipedia - strona angielska

Film Polski - logtyp

Historia Metody Bajkowskiej
Infografika - Timeline
Metoda Lidii Bajkowskiej
Opis Metody
 
© 2010 - 2017 Lidia Bajkowska - Wszystie prawa zastrzeżone / All Rights Reserved