Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina logo - Lidia Bajkowska

Sen o muzyce - historia muzyki dla dzieci (Lidia Bajkowska)

prof. dr hab. Andrzej Rakowski

Instytut Muzyki i Tańca, Uniwersytet Muzyczny F. Chopina

Opinia o książce:

Sen o muzyce
Podróż wehikułem w czasy Mozarta i Chopina

W serii przeznaczonych dla dzieci książek o muzyce autorstwa Lidii Bajkowskiej ukazuje się nowa pozycja zatytułowana „Sen o muzyce – podróż wehikułem w czasy Mozarta i Chopina„. Swą formą i zamysłem fabuła książki nawiązuje do poprzednio wydanych pozycji tej Autorki, jak wydana w 1992 r. przez PWN „Bajka o piosence i nutkach” czy wydane przez Wyd. Prószyńki i S-ka: „Zaczarowane pianino„ i „Porwanie królewny Nutki„. Książki Lidii Bajkowskiej wykazały wysoką przydatność w umuzykalnianiu dzieci i cieszą się wielkim powodzeniem.

W kolejno wydanych pozycjach Autorka wykorzystuje wcześniejsze, znakomicie trafione pomysły oraz rozszerza repertuar muzycznych przygód o nowe bajkowe wydarzenia i o postaci z granic muzyki i poezji.

Książka „Sen o muzyce…” opatrzona jest podtytułem wysyłającym czytelników w podróż wehikułem czasu do epoki dzieciństwa Mozarta i Chopina. Treść  i forma książki stanowią udane pogodzenie fascynujących dla dzieci treści bajkowych z elementami ważnych faktów z zakresu historii muzyki. We wstępie przedstawieni zostają główni bohaterowie fabuły książki, muzykalne rodzeńtwo Aria i Ton. Dzieci te słuchają koncertu symfonicznego zapadają w sen, w czasie którego dobra wróżka, Dynamika zachwyca je muzyką różnych instrumentów i zamienia osiem kolejnych białych klawiszy fortepianu w osiem białych dróg wiodących do różnych epok historii muzyki.

Sen o Muzyce - skrzypce (rysunek)

 

„Opiniowana książka stanowić może znakomitą pomoc w zainteresowaniu dzieci muzyką i rozszerzeniu horyzontu ich wiedzy o muzyce.”

Następująca po tym wstępie, bogata informacyjnie część książki stanowi osiem krótkich charakterystyk kolejnych epok muzycznych, zaczynając od muzyki ludów pierwotnych, poprzez starożytność, średniowiecze, renesans, barok, klasycyzm, romantyzm i muzykę współczesną.

Trudne zadanie pogodzenia warstwy informacyjnej prezentowanego materiału z ograniczonymi możliwościami percepcyjnymi dziecka zostaje przez Autorkę wykonane w sposób – jak się wydaje – wysoce skuteczny.

Dla każdej z epok wybrany zostaje zbiór charakterystycznych obiektów dźwiękowych, nadających się do opisu słownego i możliwych do rozpoznania w percepcji dziecka. Optymalne wykorzystanie omawianego tekstu dla dziecięcych odbiorców można uzyskać przez przygotowanie odpowiedniej ilustracji dźiękowej. Skompletowanie takiej ilustracji wydaje się nie nastręczać trudności.

W końcowej części książki następuje zapowiedziane już w tytule spotkania dwojga jej dziecięcych bohaterów z dzieciństwem dwóch geniuszy muzycznych – a następnie siedmioletniego Wolfganga Mozarta i młodego „Frycka” Chopina. Niewidzialni, jak Ton i Aria, uczestniczymy w życiu rodzinnym i aktywności muzycznej Wolfganga i Frycka. Całość  kończy się obudzeniem naszych bohaterów z ich pięknego snu i zachęceniem czytelników do przeżywania w podobny sposób snów o pięknej muzyce.

Opiniowana książka stanowić może znakomitą pomoc w zainteresowaniu dzieci muzyką i rozszerzeniu horyzontu ich wiedzy o muzyce.

„Książki Lidii Bajkowskiej wykazały wysoką przydatność w umuzykalnianiu dzieci i cieszą się wielkim powodzeniem.”

prof. Andrzej Rakowski - Lidia Bajkowskaprof. Andrzej Rakowski

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie

Przewodniczący Zespołu Ekspertów
Polska Rada Muzyczna

Przewodniczący Rady Programowej ds. muzyki
Instytut Muzyki i Tańca 

IMiT logo - Instytut Muzyki i Tańca - Lidia Bajkowska             Polska Rada Muzyczna logo - Lidia Bajkowska

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina logo - Lidia Bajkowska

 

 

 
© 2010 - 2017 Lidia Bajkowska - Wszystie prawa zastrzeżone / All Rights Reserved