Metoda Bajkowskiej w Magazynie SCALA – PWM

Metoda Bajkowskiej w Magazynie SCALA – PWM

PWM-logoMagazyn SCALA to prestiżowy tytuł prasowy, który dwa razy w roku wydaje Polskie Wydawnictwo Muzyczne (PWM) i bezpłatnie rozsyła do szkół muzycznych w całej Polsce. Każdy numer pisma poświęcony jest innemu instrumentowi. Rok szkolny 2014 – 2015 r rozpoczął fortepian, dlatego wrześniowe wydanie magazynu podsumowało również metody muzyczne, które wykorzystywane są w Polsce do nauki gry na tym instrumencie.

Artykuł pt. “Kto tak pięknie chciałby grać?” opisuje również Metodę Bajkowskiej.

Cytat:

“Zaangażowania wymaga się też od rodziców przyszłych muzyków. Wsparcie ze strony rodziny jest często naturalne w domach dzieci ze szkół muzycznych, których przyszłość zawodowa jest związana z muzyką właśnie. W przypadku uczniów nauczycieli prywatnych czy w domach kultury, zachęta taka często ogranicza się do opłacenia lekcji, czyli zapewnienia dziecku rozrywki i uzupełnienia jego wiedzy artystycznej. – To nie wystarcza – mówi Anna Mryga, nauczycielka w krakowskim Klubie Kultury “Wola”. – Często proszę rodziców, aby w domu spędzili czas z dzieckiem przy instrumencie lub słuchając muzyki, zaśpiewali z nimi piosenkę poznaną w szkole czy przedszkolu, wprowadzili muzykę w rytm życia domowego.

Anna Mryga łączy naukę poznawania nut i melodii z zabawą kolorami i historyjkami o nutkach. Metoda ta ma zmobilizować także rodziców, którzy często brak zaangażowania w rozwój muzyczny dziecka tłumaczą brakiem wiedzy. – Dzieci świetnie zapamiętują, która nuta miała jaki kolor, na którym klawiszu siedzi “Celinka” i dlaczego “Franio idzie pod Górkę”. To proste historyjki, którymi można się bawić z rodzicami, układając nowe melodie i tworząc wesoły świat muzyki – tłumaczy.”

Bajka o Piosence i nutkach - największy polski bestseller (Lidia Bajkowska)Pomimo 23 lat nieobecności książki “Bajka o Piosence i nutkach” Lidii Bajkowskiej (tj. od 1996 r. – tj. ostatniego jej wydania) do tej pory jej bohaterowie – tacy jak Nutka Celinka, czy Nutka Franek (Franio) – są wykorzystywani w nauce notacji muzycznej i gry na fortepianie w całej Polsce. Personifikacja nut w formie dzieci oraz wyjaśnianie “matematycznych” zasad notacji muzycznej w postaci historyjek o nutach to właśnie autorskie odkrycia Lidii Bajkowskiej, które tworzą jej metodę edukacyjną, zwaną Metodą Bajkowskiej.

Mapa Metoda Lidii Bajkowskiej - Edukacja Muzyczna w Polsce

Mapa Metoda Lidii Bajkowskiej (2010 – 2014). Kliknij na zdjęcie i dopisz swoją placówkę do mapy.

Cieszy nas ogromnie, że twórczość literacka i pedagogiczna pani Lidii tak trwale wpisała się w kulturę dziecięcą w Polsce. Przecież żadna inna książka, ani metoda muzyczna w kraju nie przetrwały tak wielkiej próby czasu, nie osiągnęły tyle co historia o Nutce Celince z “Bajki o Piosence i Nutkach”.

Dziękujemy Polskiemu Wydawnictwu Muzycznemu za docenienie “dziedzictwa” Lidii Bajkowskiej. Dziękujemy również, że artykuł określił je jako „metodę”.

Niestety publikacja w magazynie SCALA stanowi pretekst do wzmianki o innym, bardzo ważnym i przykrym aspekcie twórczości tej autorki. PWM jako wydawca pisma, a jednocześnie Spółka Skarbu Państwa powinien stać na straży praw autorskich. Powyższy artykuł precyzyjnie wskazuje na Metodę Bajkowskiej, ale nie wspomina jej autorki. Nazwisko Bajkowska nie pojawia się w ogóle w całym piśmie…

Oczywiście, można by usprawiedliwiać to jako przeoczenie… Jednak na wiele miesięcy przed publikacją wrześniowego wydania magazynu SCALA byliśmy w kontakcie z jego redakcją. Zaproponowaliśmy przedstawienie bardziej szczegółowych informacji o Metodzie Bajkowskiej, jednak PWM nie był zainteresowany ich lekturą… I w ten oto sposób wydawnictwo, mając możliwość zapoznania się z metodą pani Lidii, opublikowało artykuł, który pomija informację o autorze tej metody. Jest nam z tego powodu naprawdę przykro.

Fakt naruszania osobistych prawa autorskich twórców w Polsce jest powszechnie znany, ale w przypadku Lidii Bajkowskiej – ze względu na skalę oddziaływania jej twórczości w polskiej kulturze dziecięcej – jest gigantyczny…. Poświęcimy na pewno tej sprawie osoby artykuł na naszym blogu.

Podsumowując, dziękujemy PWM za informację o Metodzie Bajkowskiej. To namacalny dowód na jej ponadczasowość. A powyższe “przeoczenie” z przyjemnością puścimy w niepamięć. Chodzi przecież o edukację dzieci, dlatego każda forma zachęty dla nich (np. poprzez informowanie nauczycieli muzyki o metodach) jest w dzisiejszych czasach bezcenna.

Najserdeczniej dziękujemy również pani Annie Mrydze i wszystkim pozostałym nauczycielom, którzy docenili Metodę Bajkowskiej i korzystają z niej (lub jej elementów) w swojej codziennej pracy pedagogicznej.

 

Przejrzyj cały magazyn SCALA – wrzesień 2014 (ISBN: 2299-6702): http://issuu.com/pwmedition/docs/scala_fortepian
Opis magazynu na str. PWM: http://pwm.com.pl/pl/aktualnosci/szczegoly/3458382,nowa-scala–o-fortepianie.html

Leave a Comment

*Required fields Please validate the required fields

*

*

4 − 3 =

 
© 2010 - 2017 Lidia Bajkowska - Wszystie prawa zastrzeżone / All Rights Reserved