Piosenki dla małych i dużych – AleNuty.pl

Prezentujemy Państwu artykuł zewnętrzny – opublikowany na stronie AleNuty.pl. Książka Lidii Bajkowskiej „Bajka o Piosence i nutkach” jest fenomenem w polskiej kulturze, gdyż pomimo jej nieobecności na rynku od 23 lat, do tej pory jest wykorzystywana nie tylko przez nauczycieli muzyki, a jej bohaterowie są inspiracją dla wielu inicjatyw edukacyjnych i projektów kulturalnych dla dzieci, to również książka znajduje swoje cytaty i odniesienia w wielu publikacjach medialnych. Dlatego prezentujemy Państwu jedną z nich…

 

AleNuty.pl - logoPiosenki dziecięce – od tego bardzo często zaczyna się przygoda z muzyką. Kiedyś w domach śpiewano o wiele więcej i częściej. Piosenka integrowała od zawsze – nie tylko rodzinne, ale również koleżeńskie czy przyjacelkskie grono. Warto zdbać o powrót do wspólnego śpiewania. Dlaczego? Piszemy o tym słów kilka w niniejszym artykule z Piosenką w roli głównej.

Bajka o Piosence i nutkach Lidii Bajkowskiej zainspirowała nas do napisania kilku słów o piosence właśnie.

Bajka o Pisence i nutkach - największy polski bestseller (Lidia Bajkowska)Osób, które nigdy nie zanuciły czy zaśpiewały piosenki – jakiejkolwiek – jest na świecie z pewnością niewiele. Piosenka jest jedną z prostych i najbardziej popularnych form muzycznych – począwszy od najprostszych zaśpiewek dziecięcych, przez piosenki biesiadne, piosenki harcerskie i ogniskowe zebrane w śpiewnikach gitarowych, a na poezji śpiewanej i piosenkach rockowych kończąc. Piosenka pochodzi od pieśni, jednak nie jest tak poważna. I całe szczęście!
Jak pisze Lidia Bajkowska: „Piosenka mieszka na skraju muzycznego lasu z kotką Zwrotką i psem Refrenem”. Bardzo ważne jest wprowadzenie dzieci w muzyczny świat, który będzie im bliski, którego nie będą się obawiać. Piosenka idealnie się do tego nadaje. Proste wierszowane słowa i podstawowe dźwięki łatwe do powtórzenia idalnie sprawdzają się nawet wśród najmłodszych dzieci. Dzięcięca otwartość i szybkie uczenie się przez powtarzanie sprawiają, że przedszkolna rytmika i piosenki śpiewane z okazji najróżniejszych wydarzeń w ciągu roku, również piosenki religijne to najbardziej naturalna droga do muzykowania, do kształcenia muzycznego dzieci.

Dlatego jako księgarnia muzyczna nie ustajemy w poszukiwaniach ciekawych zbiorów piosenek i śpiewanek dla przedszkolakówKalendarz muzyczny w przedszkolu autorstwa Urszuli Smoczyńskiej, o którym już pisaliśmy  czy Muzyczny kalendarz przedszkolaka wydawnictwa Contra to pozycje cieszące się ogromną popularnością. Zawierają nie tylko same teksty piosenek wraz z nutami, ale dodatkowo porządkują je chronologicznie i podpowiadają jak wykorzystać w pracy z dziećmi.

Piosenki dla przedszkolaka czy Piosenki dziecięce to kolejne dwie serie śpiewników stworzonych z myślą o dzieciach. Znajdziemy w nich spory wybór piosenek dla najmłodszych.

Jeśli do tych wydawnictw dodamy jeszcze Konspekty zajęć muzyczno-rytmicznych pani Marzeny Staniek oraz Piosenki Ciotki Klotki to mamy już pokaźny zbiór pomocy książkowo-nutowych, które podpowiedzą w jaki sposób, którędy prowadzić dziecko przez „muzyczny las”. Tym bardziej, że wspominane śpiewniki to proste opracowania na fortepian (pianino) i głos, czasami również uzupełnione chwytami gitarowymi.

Jakie jest zatem zadanie Piosenki? Rozśpiewać dzieci, tak aby zakochały się w muzyce, w dźwiękach. Bo muzyka uwrażliwia na świat, stanowi niezaprzeczalną pomoc w rozwoju poznawczym i emocjonalnym dziecka, wspomaga rozwój wyobraźni.

Piosenka jest dobra na wszystko – jak śpiewali Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski z Kabaretu Starszych Panów – i coś w tym jest.

Artykuł opublikowany za zgodą autorów – źródło:  AleNuty.pl

2 komentarze

 1. Agata Madaj Author 27 października, 2016 (10:01 am)

  Szanowni Państwo,
  Edukuję moje dzieci w domu. Książkę Pani Lidii Bajkowskiej „Bajka o Piosence i nutkach” pożyczyli nam znajomi. Była u nas krótko, ale dzieci zdążyły ją pokochać.
  Co jest powodem braku dostępności tej książki? Dlaczego nie ma wznowień?
  Strona ta propaguje metodę pracy z dziećmi Pani Bajkowskiej, ale nigdzie w sieci nie znalazłam informacji o tym, dlaczego tak pożądanej książki brak na rynku wydawniczym. Jestem pewna, że podobnych pytań jest mnóstwo. W imieniu licznych sympatyków tej publikacji, uprzejmie proszę o wieści, czy i kiedy można spodziewać się dodruku.
  Z poważaniem,
  Agata Madaj

  Reply to Agata Madaj
  • Admin Author 1 listopada, 2016 (11:49 am)

   Poprzedni wydawca w momencie największej popularności książki przejął do nie prawa, po czym nigdy więcej jej nie wznowił. Trudno powiedzieć dziś co było tego przyczyną… Dopiero w 2016 r. wydawca zwrócił autorce prawa do książki, za co serdecznie mu dziękujemy. Dlatego planujemy wznowienie tej książki, ale to proces długotrwały i kosztowny. Niestety nie ma w Polsce ani sponsorów rządowych ani korporacyjnych dla takiego projektu. Dlatego trudno powiedzieć kiedy wznowienie tej książki może nastąpić.

   Reply to Admin

Leave a Comment

*Required fields Please validate the required fields

*

*

1 × 4 =

 
© 2010 - 2017 Lidia Bajkowska - Wszystie prawa zastrzeżone / All Rights Reserved