Muzyczny wehikuł czasu

Muzyczny wehikuł czasu

David Crosby, słynny kalifornijski muzyk folkowy powiedział, że „muzyka to najsubtelniejsza forma przekazu i można stwierdzić, że żadna dziedzina sztuki nie porusza ani nie wpływa na podświadomość tak, jak ona”.

Zawsze nurtowało mnie pytanie – czy muzyka, na przykład w okresie Baroku, wpływała tak samo na ludzi żyjących czterysta lat temu jak dziś wpływa na nas? Czy rozwój cywilizacji i techniki spowodował to, że mózg człowieka współczesnego odbiera inaczej dźwięki niż mózg człowieka z dawniejszych epok? Czy nasi przodkowie odczuwali barokową emocjonalność w muzyce, prostotę i wzniosłość tak jak my dzisiaj? A może odczuwali ją jeszcze bardziej i wyrażali grą na instrumentach takie uczucia jak miłość, nienawiść, smutek, a nawet pożądanie?

Czy średniowieczne hymny czy psalmy brzmiące jak modlitwa i skomponowane przez mnichów (muzyków) ze szkół przyklasztornych wyciszały i uspokajały żyjących wtedy ludzi tak, jak uspakajają współczesnych? Czy nie warto zastanowić się, jak oddziaływuje na naszą podświadomość ma muzyka minionych epok i które utwory mają na nią najbardziej dobroczynny wpływ?

W historii muzyki mamy tylko osiem epok: ludów pierwotnych, starożytną, średniowieczną, renesansową, barokową, klasyczną, romantyczną i współczesną. Warto poznać muzykę tych okresów poprzez kompozytorów i ich dzieła, aby dokonywać wyboru. Zrozumiemy, że zależność człowieka rozumnego na przestrzeni wieków związana jest bezustannie z jej istnieniem, łączy się z rozwojem historii ludzkości i ma wpływ na jej dzieje.

Sen o muzyce - historia muzyki dla dzieci (Lidia Bajkowska)W jednej z moich książek dla dzieci, wydanej w 2009 r. „Sen o muzyce”, wprowadzam młodego czytelnika w świat europejskiej historii muzyki. Chociaż tłem dla fabuły są bajkowe treści, przedstawia ona najprawdziwszą historię muzyki od początków jej powstania aż po czasy współczesne. Przeznaczona jest dla dzieci, ale mogą sięgnąć po nią również dorośli. Może być porywającą lekturą „do poduszki”, jak i cenną pomocą dla nauczycieli i uczniów szkół podstawowych. W każdym przypadku rozbudzi zamiłowanie i zainteresowanie czytającego tą dziedziną sztuki oraz zachęci do percepcji muzyki poważnej.

„Sen o muzyce” to opowieść o dzieciach, Arii i Tonie, które odbywają podróż klawiszowymi wehikułami poprzez dzieje muzyki. Dzieci wybierają z ośmiu dwie klawiszowe drogi, które zaprowadzą je do czasów małego Mozarta i Chopina. Niewidzialni Aria i Ton mogą zobaczyć z bliska, a nawet dotknąć największych geniuszy wszechczasów, podziwiać ich muzykę, stroje i domy, w których mieszkają. Ta magiczna podróż w czasie skończy się, gdy dzieci się obudzą i znajdą w kieszonkach swoich ubrań – klamerkę od bucika Mozarta i kasztany z parku w Żelazowej Woli. Czyżby to był tylko sen i nic więcej?

Lidia Bajkowska

Leave a Comment

*Required fields Please validate the required fields

*

*

10 − 6 =

 
© 2010 - 2017 Lidia Bajkowska - Wszystie prawa zastrzeżone / All Rights Reserved