Melonik

Professor Bass - "Bajka o Piosence i nutkach"Aż trudno sobie wyobrazić, jak uroczy był kiedyś melonik. To szczyt gracji, elegancji. Każdy dżentelmen, który chciał wyglądać wytwornie obowiązkowo musiał nosić takie nakrycie głowy. Zresztą, był to wymóg tamtych czasów. W meloniki również ubrałam moich bajkowych bohaterów, profesora Wiolina i Profesora Basa.

Ciekawe co zrobilibyście, jakby piękny czarny melonik z 1910 roku, nie noszony, w idealnym stanie, w firmowym nieco sfatygowanym pudle na kapelusze, ale autentycznym i z napisami polskimi, rosyjskimi i niemieckimi, taki sam jak nosił Charlie Chaplin trafił w wasze ręce?

Firmowy filcowy melonik z rodowodem, który kiedyś zawojował świat, teraz zawojował sercem nas wszystkich.

Historia meloników jest bardzo ciekawa. Oprócz mojego bajkowego melonika Profesora Wolina, meloniki nosili angielscy dżentelmeni jako niezbędny element ich stroju i amerykańscy kowboje. Pojawił się w połowie XIX w jako ciepły kapelusz na niepogodę.   Wcześniej, w mglistej i wietrznej Anglii, najpopularniejszym nakryciem głowy był cylinder. Cylinder był często porywany przez wiatr, więc melonik okazał  się praktyczniejszy i tak przetrwał aż do XX wieku.

Melonik był niezwykle trwałymi nakryciem głowy, wykonany z filcu wzmocnionego dodatkiem szelaku (żywicy sprowadzanej aż z Indii) stał się priorytetowym kapeluszem wszechczasów.

Oprócz wzmocnionego filcu kapelusz ten ma specjalną konstrukcję. Wygląda jak połówka melona. Melonik ma  niewielkie rondo o podwiniętej do góry krawędzi i wypukłe półkuliste denko. Melonik był doskonały: ciepły, wygodny i elegancki. Nie spadał z głowy w czasie jazdy na koniu, trudno nim było zahaczyć gałęzie. Był ulubionym nakryciem głowy aktorów, angielskich bankowców,  kowbojów, Indian a nawet agentów tajnej policji w Rosji w połowie XX w. 

Starsze pokolenia na pewno pamiętają rysunkowego  profesora Filutka z Przekroju, bohatera serii przygód autorstwa  Z. Langera, który również nosił czarny melonik, jak mój Profesor Wiolin z Bajki o Piosence i nutkach„.

Może doczekamy czasów, że dziś, kiedy noszenie kapeluszy już wychodzi z użytku, porządny melonik powróci na scenę mody. Może nastąpi wielki comeback melonika. 

Leave a Comment

*Required fields Please validate the required fields

*

*

five × four =

 
© 2010 - 2017 Lidia Bajkowska - Wszystie prawa zastrzeżone / All Rights Reserved