Janusz Korczak – ikona pedagogiki zabawy

Fragment wypowiedzi Lidii Bajkowskiej podczas Konferencji „Nowoczesna szkoła artystyczna” (CENSA, MKiDN)

Pedagogiką zabawy fascynowałam się zawsze. Uważam, że bajkowe lekcje muzyki skorelowane z działaniami plastycznymi, ruchem, tańcem, śpiewem, ilustracją instrumentalną, dramą czy teatrem obrzędowym otwierają dzieciom bramy do całego królestwa dźwięków. Będą wtedy uczestniczyć w świadomej percepcji muzyki, świadomym jej odtwarzaniu i tworzeniu.

Połączenie muzyki z obrazem zmieniających nieustannie swój kształt i ruch postaci ułatwi dziecku zrozumienie inspiracji, a może też intencji twórczej kompozytora. Przez skojarzenia obrazowe i personifikację, tak bliską dzieciom, łatwiej mogą zrozumieć nie tylko świat muzycznej abstrakcji ale też prawa, które ją rządzą. Ucząc dzieci przez zabawę powołuję się zawsze na Janusza Korczaka, legendę liberalnej pedagogiki i jego ponadczasową, niepowtarzalną koncepcji Nowego Wychowania i Nauczania, której istotą jest poszukiwanie dziecięcej wolności.

Idee tego wielkiego pedagoga wszechczasów, ojca pedagogiki zabawy, przeniknęły do polskiej oświaty ponownie dzięki zmianom ustrojowym 1989r., wpisując się w modele kształcenia i wychowania do szkolnictwa niepublicznego.

Słowa: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” i „Pozwólcie dzieciom błądzić i radośnie dążyć do poprawy” są mottem dla moich działań pedagogiczno-twórczych.

Leave a Comment

*Required fields Please validate the required fields

*

*

4 × 3 =

 
© 2010 - 2017 Lidia Bajkowska - Wszystie prawa zastrzeżone / All Rights Reserved