Homeschooling – Edukacja Domowa

Edukacja domowa czyli homeschooling, to uczenie dziecka w domu, przez własnych rodziców lub innych rodziców-nauczycieli. Dziecko kształcone w ten sposób często uczy się także poza domem, w większych grupach i może brać udział w niektórych lekcjach w szkołach państwowych.

Taka forma edukacji jest legalna między innymi w całych Stanach Zjednoczonych, Anglii, Australii, Portugalii, Chile czy Taiwanie, gdzie rodzice nie mają większego problemu prawnego, gdyż jest on zgodny z regulacjami rządowymi.

Na Węgrzech nauczanie domowe rozwija się znakomicie. W Czechach rząd oficjalnie uznał nauczanie domowe dla dzieci do 12 lat. W Rumunii ustawa dotycząca nowego prawa ma być przyjęta na początku przyszłego roku. W Bułgarii rząd po cichu pozwala na nauczanie domowe. Polska jest niestety w nauczaniu domowym opóźniona.Traktowanie nauczania domowego jest bardzo złe. A przecież nauczanie domowe działa! Tacy uczniowie mają dużo lepsze wyniki niż ich rówieśnicy ze szkół publicznych czy prywatnych.

Edukacja domowa powinna być całkowicie legalna w Polsce. Dziecko poddane edukacji domowej zawsze skorzysta więcej niż uczone w wieloosobowej grupie. Warunkiem jest tylko to, żeby nauka domowa była systematyczna, a wiadomości konsekwentnie egzekwowane przez osobę z uprawnieniami pedagogicznymi.

Przed wojną większość dzieci rozpoczynała naukę w domu. Nauczanie domowe było powszechne zarówno w Polsce jak i w wielu krajach Europy, gdyż kreowało elementy podmiotowości dziecka z samowychowaniem, autokreację i odpowiedzialność za siebie,

Janusz Korczak, którego ominęła edukacja domowa, bo od razu zapisano go do szkół, miał jak najgorsze wspomnienia z tamtych lat. Do końca życia pamiętał jak wielka niesprawiedliwość i napięcie występowały między dorosłymi i dziećmi. Szkoła stała się dla niego symbolem strachu i przemocy, samotności i bezradności ucznia wobec dominacji nauczyciela i to już na najwcześniejszym etapie kształcenia. Być może urazy z dzieciństwa wpłynęły na późniejsze metody wychowawcze, które jak i jego wizjonerska koncepcja praw dziecka, na stałe weszły do kanonu kultury Polski i świata.

Wielu rodziców boi się posłać dziecko do szkoły i najchętniej ominęło by szkolny obowiązek widząc w takiej publicznej palcówce i przeładowanych klasach zagrożenie.

 Bo nie jest to dobry model. Szkoły działają jak fabryki. Produkują podobne produkty. Uczą zawsze w kierunku do średniego poziomu, czyli każde dziecko jest „uśrednione z automatu”. System edukacyjny nie uwzględnia dzieci autystycznych, ani szczególnie zdolnych.

Geniusze wszechczasów, Mozart i Chopin, podstaw muzyki uczyli się w domu. Pierwszym nauczycielem małego Wolfganga Amadeusza był jego ojciec Leopold, a Fryderyka profesor Wojciech Żywny. W tamtych czasach nie było podstawowych szkół muzycznych.

Dziś szkoły muzyczne są wszędzie, ale za to nie ma już genialnych Mozartów i Chopinów.

Leave a Comment

*Required fields Please validate the required fields

*

*

twelve − 3 =

 
© 2010 - 2017 Lidia Bajkowska - Wszystie prawa zastrzeżone / All Rights Reserved