Fortepian – Król wśród instrumentów

Steinway and Sons - Fortepian koncertowyŻaden z instrumentów perkusyjnych z orffowskiej walizki nie jest w stanie zastąpić bogactwa  fortepianu, które dla najmłodszych może być w zasięgu ręki. Na bębenkach nie zagra się muzyki smutnej (mollowej) czy wesołej (durowej), nie pokaże dźwięków wysokich czy niskich, bębenek ma dźwięk jak uderzenie młoteczka, jednolity, można jedynie grać na nim głośno i cicho, wystukiwać rytmy szybie i wolne. Jeśli dzieciom damy klucze do prawdziwego KRÓLESTWA MUZYKI i szansę, żeby zrozumiały i pokochały ten przedmiot, poznały prawa jakimi muzyka – najpiękniejsza ze sztuk pięknych, rządzi się – to pokochają ją.

Wystarczy, żeby poznały nuty – litery muzyki, potrafiły zagrać z nich co chcą, zaczęły układać własne maleńkie kompozycje, na początek w obrębie oktawy razkreślnej, oczywiście w zabawie, skojarzeniach obrazowych, personifikując terminy i pojęcia muzyczne, gdyż tylko wtedy staną się one bliskie dziecku. Jeśli w zabawach dramowych, odtwórczych i twórczych, w percepcji, pokazanej jako koncert teatralny, w integracji z działaniami plastycznymi, teatrem obrzędowym, słowem literackim będziemy kształcić przyszłe pokolenia to wychowamy również wielkich znawców, przyszłych melomanów a może wykryjemy prawdziwe talenty, tak jak wykrywało się je w czasach Mozarta czy Chopina.

A przecież walczymy z analfabetyzmem w muzyce, pragniemy żeby dzieci ją pokochały, słuchały pięknych dzieł, pisanych przez wielkich kompozytorów z myślą o nich, rozwijały swoje zdolności, swój artyzm i rozumiały czym jest sztuka. Nie chcemy, żeby nasze pokolenia określano ciągle straconym, pokoleniem głuchych.

 

Leave a Comment

*Required fields Please validate the required fields

*

*

9 − four =

 
© 2010 - 2017 Lidia Bajkowska - Wszystie prawa zastrzeżone / All Rights Reserved