Dlaczego uczyć dziecko słuchania muzyki klasycznej

Lidia BajkowskaZ generalnego punktu widzenia, muzyka może wprowadzać w doskonały nastrój, relaksować, albo wręcz odwrotnie -męczyć, czy wręcz irytować. Muzyka klasyczna ma natomiast wpływ pozytywny na samopoczucie, emocje, czy stan napięcia – odprężenia.

Ucho jest organem nie tylko do słyszenia i słuchania, a przede wszystkim organem, który naładowuje korę mózgową energią elektryczną. Owo dynamizowanie kory mózgowej poprzez dźwięki, niesie za sobą wiele niezwykle pozytywnych dla człowieka aspektów – m.in.: poprawę koncentracji uwagi, wzrost kreatywności, poprawę zapamiętywania, ułatwienie nauki czytania i pisania, podwyższenie motywacji, opóźnienie objawów zmęczenia mięśniowego (np.: muzykę Mozarta wykorzystuje się do walki z takimi chorobami jak: epilepsja, autyzm, dysleksja, zaburzenia emocjonalne, nadpobudliwość psychoruchowa – tj. ADD i ADHD, oraz wieloma innymi). Badania pokazały, że na oddziałach szpitalnych, w których przez 15 minut dziennie puszczano muzykę relaksacyjną, odnotowywano zmniejszone zapotrzebowanie pacjentów na środki znieczulające i uspokajające. Stwierdzono także, że muzyka oddziaływuje również na człowieka pogrążonego w śpiączce. Nie jest cudownym lekarstwem, ale potrafi stymulować powrót do zdrowia lub łagodzić objawy choroby.

W przeciwieństwie do muzyki klasycznej, jest np. głośna muzyka rockowa, która jak pokazały badania naukowe, ma na ogół szkodliwy wpływ na młode umysły i ich rozwój zaburzenia zachowań, nadpobudliwość, lęki, kłopoty z zapamiętywaniem, a nawet obniżenie inteligencji). Hałas powoduje niedosłuch, podwyższenie ciśnienia krwi, niepokój, niepewność.

Utwory Beethovena, Vivaldiego, Straussa harmonizują i integrują rytm pracy serca i mózgu. Muzyka Mozarta ma szczególny charakter, gdyż potrafi wpływać na układ nerwowy i aktywność sensomotoryczną, poprawia pamięć i koncentrację.

Wpływ edukacji muzycznej na inteligencję

Trudno wręcz uwierzyć, ale muzyka oddziaływuje już na dziecko w łonie matki. Proces edukacji muzycznej zaczyna się bardzo wcześnie. Badania dowiodły także, że słuchanie muzyki we wczesnych latach życia pomaga budować neuronalne drogi, które mają wpływ na rozwój języka, pamięci oraz poczucie przestrzeni. Ludzie osłuchani z muzyką poważną łatwiej uczą się języków obcych.

Świadomość ludzi związana z dobroczynnym oddziaływaniem muzyki na człowieka jest jeszcze niezbyt duża na świecie. Wynika to często z niskiej znajomości świata muzyki, niezrozumienia jej zasad, itp. Metoda Lidii Bajkowskiej uwrażliwia odbiorców i pozwala wyrównuje szanse społeczne poprzez równy dostęp do edukacji muzycznej i równy odbiór muzyki przez dzieci i dorosłych, niezależnie od ich wieku i „zaawansowania muzycznego”.

Leave a Comment

*Required fields Please validate the required fields

*

*

2 × 5 =

 
© 2010 - 2017 Lidia Bajkowska - Wszystie prawa zastrzeżone / All Rights Reserved