Nauka Kontrastów Muzycznych – Metoda edukacji muzycznej

Nauka Kontrastów Muzycznych (Learning Music Contrasts) – Metoda Lidii Bajkowskiej

Element Metody Lidii Bajkowskiej w praktyce:

Pierwsze kroki 2,5-letniego Ksawerego w „oswojeniu się” z klawiaturą pianina.

Poprzez kontrasty muzyczne wprowadzam dzieci w świat dźwięków. To najważniejsze narzędzie, od którego zaczyna się moja metoda edukacji muzycznej dzieci. Ksawery dzięki skojarzeniom obrazowym oraz personifikacji szybko przyswoił sobie podstawowe terminy i nauczył się abecadła muzycznego. Mogę śmiało powiedzieć, że rozbudził w sobie zamiłowanie do muzyki. Na tym roboczym filmiku widać jak dziecko bezbłędnie potrafi rozpoznać i pokazać na klawiaturze dźwięki wysokie i niskie, słyszy trójdźwięki molowe i durowe, potrafi uderzać w klawisze raz forte a raz piano, próbuje  paluszkami grać kolejne klawisze wolno a potem szybko.

Dziś już Ksawerek („Mały Mozart„) potrafi ze zrozumieniem zagrać z nut proste melodie w oktawie. Ksawery zaczyna śpiewać coraz lepiej i to z dynamiką. Jakże pięknie powtarza frazy: raz głośno a raz cicho, jak echo. Rośnie z niego wrażliwy na sztukę i piękno człowiek. Pokochał muzykę bo cały czas chce jej słuchać. Jest zadowolony z siebie jak siada do fortepianu. Nawet jak mu coś się nie udaje to szuka dalej i cieszy się jakby odniósł największy sukces. Często bawimy się w układanie nutek, z których powstają maleńkie kompozycje. Wielki pedagog wszechczasów – Janusz Korczak mówił: Pozwólmy dzieciom błądzić i radośnie dążyć do poprawy”. Okres dzieciństwa trzeba wykorzystać i szeroko otworzyć, przyszłym melomanom, wrota do całego królestwa muzyki pokazując najpiękniejsze dzieła. Im wcześniej tym lepiej. Wtedy nie będzie kolejnego zmarnowanego muzycznie pokolenia głuchych.

Z ww. powodów moja metoda edukacji muzycznej dzieci zawiera pedagogikę zabawy, której twórcą był Janusz Korczak, a ja przeniosłam jego idee na nauczanie muzyki.

Leave a Comment

*Required fields Please validate the required fields

*

*

4 + eighteen =

 
© 2010 - 2017 Lidia Bajkowska - Wszystie prawa zastrzeżone / All Rights Reserved