Edukacja muzyczna – przemyślenia

Wpływ edukacji muzycznej na inteligencję dzieciNikogo nie muszę przekonywać, jakie efekty daje wychowanie przez sztukę i jak działa na rozwój człowieka. Tylko trzeba dzieciom pokazać najlepsze wzory, zapoznać je z muzyką klasyczną, która, jak dowiodły badania ma dobroczynny wpływ na psychikę człowieka. Nauczyć percepcji, odtwarzania, tworzenia i improwizacji.I wcale to nie musi być nudne i trudne. Moja metoda to: zabawa w muzykę w oparciu działania plastyczne, darmowe, skojarzenia obrazowe, personifikację, koncerty teatralne itd.

Muzyka klasyczna niesie za sobą wiele niezwykle pozytywnych dla człowieka aspektów jak: poprawa koncentracji uwagi, wzrost kreatywności, poprawa zapamiętywania, ułatwienie nauki czytania i pisania, podwyższenie motywacji, opóźnienie objawów zmęczenia, harmonizowanie napięcia mięśniowego, poprawę koordynacji ruchowej, czy nie popadanie w depresję.

Muzykę klasyczną zaczęto wykorzystywać do walki z takimi chorobami jak epilepsja, autyzm, dysleksja, zaburzenia emocjonalne, nadpobudliwość psychoruchowa (ADD i ADHD) i wieloma innymi. Na oddziałach szpitalnych, w których przez 15 minut dziennie puszczano muzykę relaksacyjną odnotowywano zmniejszone zapotrzebowanie pacjentów na środki znieczulające i uspokajające. Tymczasem głośna muzyka np. rockowa ma na ogół szkodliwy wpływ na młode umysły. 

A np. Mozart pomaga dzieciom w nauce i ich ogólnym rozwoju. Naukowcy odkryli, że muzyka Baroku – Vivaldiego, Telemanna, Bacha, może podnieść poziom inteligencji, przyspieszyć proces przyswajania wiedzy, powiększać pamięć i uwalniać od stressu. poprawia pamięć i koncentrację, ułatwia naukę języków obcych.

Stwierdzono, że muzyka stymuluje rozwój ośrodkowego układu nerwowego, wpływa na nas nawet, gdy śpimy, Dowiedziono także, że słuchanie muzyki we wczesnych latach życia pomaga budować neuronalne drogi, które mają wpływ na rozwój języka, pamięci i poczucia przestrzeni.

Świadomość ludzi związana z dobroczynnym oddziaływaniem muzyki na człowieka jest znikoma. Traktuje się ją w najlepszym przypadku jedynie jako formę rozrywki sięgając nie zawsze po muzykę szlachetną, nie dostrzegając zagrożeń jakie niesie ze sobą słuchanie zbyt głośnej muzyki rockowej lub jeszcze cięższych gatunków (zaburzenia zachowań, nadpobudliwość, lęki, kłopoty z zapamiętywaniem, a nawet obniżenie inteligencji). Hałas powoduje niedosłuch, podwyższenie ciśnienia krwi, niepokój, niepewność. Taki jazgot, błędnie nazwany muzyką, towarzyszy nam na każdym kroku: w galeriach handlowych, restauracjach, płynie z radia.

Niestety Polska to kraj ludzi niewrażliwych na dobrą muzykę. System naszej edukacji muzycznej, a właściwie jego brak, zaprzepaszcza szansę daną nam przez naturę. Od lat walczę aby zmienić taki stan rzeczy. Ufam, że uda mi się to choćby z pomocą małych, uzdolnionych dzieci z włocławskiej placówki.

Leave a Comment

*Required fields Please validate the required fields

*

*

eighteen − 17 =

 
© 2010 - 2017 Lidia Bajkowska - Wszystie prawa zastrzeżone / All Rights Reserved