Rola Muzyki w Teatrze

Muzyka w teatrze odbierana jest przez widza inaczej niż dekoracje i światła. Scenografia, sama w sobie jest sztuką tworzenia całej oprawy plastycznej widowiska i też buduje nastrój ale to głównie dzięki muzyce nastrój ten będzie o wiele bardziej spotęgowany. Bo cóż znaczą najpiękniejsze nawet dekoracje, kostiumy, światła, wspaniale grane role, słowo,jeśli nie będzie współistniejącej muzyki, wywołującej wzruszenie i pomagającej silniej zaangażować się w akcję rozgrywaną na scenie.

Teatr Marzen - Maski - okładka książkiW moich inscenizacjach teatralnych zaproponowałam jako podkłady dźwiękowe fragmenty najpiękniejszych utworów z epoki romantyzmu, gdyż muzyka romantyczna, ilustracyjna-programowa działa najsilniej na wyobraźnię i psychikę dziecka. Celowo dobieram utwory, które niosą bogactwo kontrastów muzycznych dopasowanych do treści wystawianej sztuki, są łatwe w odbiorze, są dopasowane do możliwości percepcyjnych najmłodszego widza.

Połączenie takiej muzyki z obrazem zmieniającym nieustannie kształt i ruch postaci, ułatwia dziecku zrozumienie treści, a nawet inspiruje do tworzenia własnych opowiadań czy wymyślania zbaw np. ruchowo-rytmicznych. Taka percepcja muzyki poważnej w konsekwencji może doprowadzić do polubienia i odkrycia przyjemności i radości z jej odbioru. Zachęci dziecko do poszukiwania nowych muzycznych utworów, słuchania ich, poznawania epok, inspirowania do tworzenia własnych teatrów marzeń.

Leave a Comment

*Required fields Please validate the required fields

*

*

11 + 7 =

 
© 2010 - 2017 Lidia Bajkowska - Wszystie prawa zastrzeżone / All Rights Reserved