Ołówek – Opowiadanie

Wiele lat temu, opowiedziałam moim uczniom historię o dziewczynce, która marzyła o kredkach. Tłem do tego opowiadania była smutna muzyka z płyty. Dzieci słuchały opowiadania w skupieniu, a nawet miały łzy w oczach. Kiedy skończyłam opowieść, dosłownie rzuciły się na swoje bloki rysunkowe, wyciągnęły z tornistrów kredki i zaczęły nimi malować. Nie trzeba było je zachęcać, namawiać i mówić co mają rysować. Same wymyślały obrazki, które im podpowiadała wyobraźnia. I tym razem popłynęła dyskretna muzyka, jako ilustracja dźwiękowa do wykonywanych rysunków, ale już wesoła.

Chciałaby tę historię opowiedzieć wszystkim dzieciom, posłuchajcie.

„Ołówek”
opowiadanie

Dawno temu żyła sobie śliczna, ale biedna dziewczynka. Była zawsze smutna, bo miała tylko jeden ołówek, którym mogła rysować same szare obrazki. Każdego dnia strugała ten ołówek, a on robił się coraz mniejszy i mniejszy. Pewnego razu zrobił się tak maleńki, że nie mogła utrzymać go w palcach, aż w końcu zniknął na zawsze. Dziewczynka stała się jeszcze bardziej smutna, bo nie mogła już nic narysować.

Patrzyła tylko przez okno, za którym wyła wiatrem i płakała deszczem stara jesień. I stało się coś dziwnego… Kiedy patrzyła na szare drzewa bez ani jednego listka – zauważyła, że są one podobne do jej ołówkowych rysunków.

I wtedy zaczęła marzyć o kredkach, którymi mogłaby namalować złote słońce i uśmiechnięte polne kwiaty.
Marzenie jej spełniło się na Boże Narodzenie. Pod choinką leżało wielkie pudło kredek, którymi natychmiast namalowała swój radosny i kolorowy świat.

Od tej pory przestała być smutną dziewczynką z ołówkiem, taką jak tamta z zapałkami, z bajki Andersena i stała się uśmiechniętą dziewczynką z kredkami, a jej rysunki tak jak i ona były barwne i wesołe. Podobnie jest w muzyce. Jedne utwory są wolne i smutne, a inne skoczne i wesołe. Jedna i drugie są piękne, tak jak piękna była dziewczynka nawet wtedy, gdy była smutna i płakała. Wystarczy tylko posłuchać muzyki w różnych tonacjach, durowych – wesołych lub smutnych – molowych i odgadnąć, jakie obrazy przedstawia.

Tekst opowiadania pt.  „Ołówek” został opublikowany w 2001 r. w biuletynach Ośrodków  Metodycznych i jest umieszczony w jednym z rozdziałów „Programu nauczania muzyki w I etapie edukacji zintegrowanej w klasach I-III nauczania początkowego” złożonego w MEN (2000 r.)

Leave a Comment

*Required fields Please validate the required fields

*

*

19 − 16 =

 
© 2010 - 2017 Lidia Bajkowska - Wszystie prawa zastrzeżone / All Rights Reserved