Litery Muzyki

Lidia BajkowskaLitery Muzyki: siedem nutsiedem liter muzyki

Analfabeta, to człowiek nieumiejący czytać i pisać…. Analfabeta muzyczny, to człowiek, który nie zna zapisu nutowego a tym samym nie jest w stanie zagrać z nut najprostszej melodii na dowolnym instrumencie.

W języku polskim, opartym na alfabecie łacińskim, mamy trzydzieści dwie litery. Trzy litery z alfabetu łacińskiego: q, v i x nie są zaliczane do liter polskiego alfabetu i w polskim słowotwórstwie nie ma potrzeby ich stosowania. Wyjątek stanowią wyrazy obcego pochodzenia.

Jeżeli zapytamy kogokolwiek ile jest liter w języku polskim, to będzie się zastanawiał. I to mogę jeszcze zrozumieć, bo jest ich dużo.

7
Jest tylko siedem liter muzyki!

Liter muzyki, czyli nazw nut, mamy tylko siedem. Jeżeli zapytamy kogokolwiek ile nut ma notacja muzyczna, usłyszymy zaskakujące odpowiedzi, choćby takie, że nieskończoną ilość.

Read more

Destrukcja w edukacji muzycznej

Zaniechanie inwestowania w edukację muzyczną dzieci i młodzieży w Polsce jest wielką porażką obecnej władzy oświatowej. Wychowanie muzyczne zostało wycofane ze szkół a tożsamym skończyły się zajęcia chóru. Nie ma zespołów wokalnych, wokalno instrumentalnych czy instrumentalnych, bo zdaniem przedstawicieli władz oświatowych nie ma na to pieniędzy.

A przecież nauka śpiewu jest najprostszą formą umuzykalnienia dziecka, nie wymagającą inwestycji w instrument. Dzieci uwielbiają śpiewać.

Read more

 
© 2010 - 2017 Lidia Bajkowska - Wszystie prawa zastrzeżone / All Rights Reserved