Bajka o Złotej Kaczce

Bajka o Złotej Kaczce (Legenda) - Złote Kaczki

Znaczek pocztowy z 56r. upamiętniający warszawską Legendę o Złotek Kaczce

Moi rodzice byli wielkimi fanami recitali fortepianowych. Pewnego razu chcieli posłuchać japońskiej artystki Kiyoko Tanaki, którą zachwycili się podczas V Konkursu Chopinowskiego. W 1957 roku Kiyoko Tanaka wystąpiła w Warszawie w Zamku Ostrogskich. Byłam wtedy małym dzieckiem i za żadne skarby nie chciałam iść z nimi na ten koncert. Nie docierały do mnie argumenty, że skoro zaczęłam uczęszczać na lekcje fortepianu, to powinnam chodzić także na koncerty i poznawać repertuar. W sukurs jednak przyszła najpiękniejsza z legend warszawskich, o Złotej Kaczce.

Słuchałam z wypiekami na twarzy o księżniczce pokutującej w mrocznych lochach Zamku Ostrogskich i o szewczyku Lutku, który zakradł się o północy do pałacowych podziemi w poszukiwaniu ukrytych skarbów. Kiedy dowiedziałam się, że Lutek spotkał tam zaklętą złotą kaczkę, która mówiła ludzkim głosem, więcej nie trzeba było mnie namawiać. Wybiegłam jak z procy w poszukiwaniu śladów Złotej Kaczki.

Read more

Walizka Carla Orffa

Carl Orff, niemiecki kompozytor, dyrygent i pedagog, urodzony w końcu XIX w. wywodził się z bogatej, bawarskiej rodziny. Mimo, że jego przodkowie od pokoleń byli oficerami, to służba w mundurze nie pociągała młodego Carla. Od dziecka kochał muzykę i teatr. Szczególnie dzieła Jana Sebastiana Bacha, a potem Debussy’ego, Strawińskiego, Wagnera i Monteverdiego.

Od szóstego roku życia ćwiczył systematycznie na fortepianie pod kierunkiem swojej matki, która była znakomitą pianistką, uczennicą przyjaciela Richarda Straussa i ucznia Franciszka Liszta. Pewnego dnia matka małego Carla, zaprowadziła go na strych i wyjęła z kufra starannie zapakowany miniaturowy teatrzyk kukiełkowy z czasów dzieciństwa jego dziadka.

Od tej pory zabawy w teatrzyk wypełniały każdy dzień chłopca. Żeby jego teatrzyk stał się bardziej prawdziwy, brak marionetek i dekoracji chłopiec zastępował improwizacjami akustycznymi tak, żeby najbliżsi słyszeli szum morza, śpiew ptaków i burzę z piorunami… Małe, wrażliwe dziecko zrozumiało magię teatru, gdzie fikcja stawała się prawdą.

Read more

 
© 2010 - 2017 Lidia Bajkowska - Wszystie prawa zastrzeżone / All Rights Reserved