Świąteczna lalka

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. W galeriach handlowych i radiu słychać już kolędy polskie i takie piosenki jak „Jingle Bells” czy „White Christmas”. Bożonarodzeniowy, radosny nastrój, spotęgowany jeszcze świąteczną scenografią i światłami udziela się wszystkim. Choinka do sufitu, sanki, śnieg i prezenty, a ponadto wiara w świętego Mikołaja za chwilę przeniosą nas w inny świat.

Choinki mojego dzieciństwa były zielone, prosto z lasu, pachnące tak pięknie, że do dziś pamiętam ich zapach. Na szczycie choinki, zamiast gwiazdy, był anioł, ubrany na biało, z ogromnymi skrzydłami. Miał piękną buzię i długie, jasne włosy.

Read more

Nie ma już marmurkowej chałwy

Warszawa przed wojną była wytwornym miastem, eleganckim, kulturalnym, w którym kwitło życie artystyczne.

Ludzie regularnie chodzili do teatrów, opery, filharmonii. Szaleli za Eugeniuszem Bodo, gwiazdą przedwojennego filmu, uwielbiali kino „Sfinks” utrzymane w stylu art déco z motywami egipskimi. W Warszawie było 70 kin. Kino Atlantic i Femina pozostały do dziś. Teatrów było około 20. Słynne kabarety wyrastały jak grzyby po deszczu, choćby „Miraż”, „Czarny Kot”, „Qui Pro Quo” czy inne. Jako małe dziecko nasłuchałam się o Hance Ordonównie, nazywanej Ordonką, która przed wojna mieszkała u naszej krewnej poetki Zofii Bajkowskiej, o Mirze Zimińskiej, Poli Negri i Zuli Pogorzelskiej. W moim domu śpiewało się mnóstwo przepięknych, starych piosenek takich jak: „Kiedy znów zakwitną białe bzy”, „Ostatnia niedziela”, „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Mały biały domek”, „Jesienne róże” i wiele innych.

Jako dziecko słuchałam też opowieści o przedwojennym dyrektorze Jerzym Boczkowskim, twórcy warszawskich teatrów i kabaretów lat 20. i o tym, jakie wielkie wrażenie robił na publiczności konferansjer, Węgier z pochodzenia, Fryderyk Jarosy, a najlepszymi tekściarzami byli Julian Tuwim i Jan Brzechwa. Choć minęło wiele lat po wojnie, wielu ludzi nie mogło pogodzić się z bezpowrotną utratą tamtej kultury.

Read more

 
© 2010 - 2017 Lidia Bajkowska - Wszystie prawa zastrzeżone / All Rights Reserved