Kuźnia talentów

Po wojnie o jednym warszawskim Liceum Muzycznym, które funkcjonowało w latach 1950-1964, mówiono: kuźnia talentów. Na konkursowe egzaminy wstępne przyjeżdżali najzdolniejsi absolwenci podstawowych szkół muzycznych z całej Polski.

Liceum Muzyczne mieściło się w Alejach Ujazdowskich 6 a, przy skrzyżowaniu z ulicą Piękną, naprzeciwko Parku Ujazdowskiego. Niedaleko, przy ulicy Myśliwieckiej znajdowała się przylicealna bursa. Do dziś są to urzekające tereny w sercu Warszawy.
Read more

Teatr dziecięcych marzeń

Dlaczego teatr dziecięcy, szkolny czy przedszkolny, nie może stać na wysokim poziomie artystycznym, z piękną scenografią, dekoracjami, kostiumami, być pełen światła, poezji, ruchu i muzyki?

Wbrew głoszonym teoriom, że próby naśladowania teatru profesjonalnego przez amatorów są żałosne, trzeba naśladować grę zawodowych aktorów, ufając własnej wyobraźni i intuicji. Bez tego nie ma mowy o wydobyciu drzemiących w dzieciach talentach, o wychowaniu przez sztukę, o artyzmie. Nie bójmy się nowatorskich form. Przecież królestwo sztuk pięknych ma nieograniczone bogactwa, z których możemy korzystać bez końca i nikt nam tego nie może zabronić. Teatr szkolny czy przedszkolny nie musi być teatrem ubogim. 

Pamiętam do dziś teatrzyk z mojego dzieciństwa. Był za firanką, potem w starej szafie, a aktorami były lalki, pajace i pluszowe misie.
Read more

Pani Maria Twardowska

Pierwsze Ognisko Muzyczne, które odrodziło się w Warszawie po wojnie, mieściło się w podwórku przy Nowym Świecie 22.

Jedną z nauczycielek fortepianu była Maria Twardowska, przedwojenna, znakomita pianistka. Przeżyła podwarszawski obóz przejściowy w Pruszkowie. Opowiadała, że cudem uniknęła przesiedlenia do zachodnich dystryktów Generalnego Gubernatorstwa, gdzie przeważnie starców, kobiety i dzieci pozostawiano bez jakichkolwiek środków do życia, skazując na śmierć.

Po wyzwoleniu do Warszawy, jak wielu warszawiaków, już nigdy nie wróciła.
Read more

 
© 2010 - 2017 Lidia Bajkowska - Wszystie prawa zastrzeżone / All Rights Reserved