Słowo o El Sistema

Tekst: Iwona Adamczak

Każda podróż zaczyna się od jednego kroku. Także muzyczna. W Wenezueli takim krokiem było utworzenie El Sistema, przez ekonomistę – wizjonera Jose Antonio Abreu. Idea była prosta – nauczyć dzieci z ubogich rodzin gry na instrumentach muzycznych, odciągając je tym samym od życia na ulicy, wyrwać je ze slumsów, wykształcić pewien rodzaj wrażliwości, który spowoduje, że pokochają muzykę, bardziej niż kulturę przemocy. Abreu założył, że w ciągu 3 tygodni można nauczyć każde dziecko podstaw grania na trąbce, czy skrzypcach, i zrobić to w taki sposób, aby samo zachęcone chciało nadal rozwijać w sobie tę pasję i dążyć do doskonałości. Teoretycznie niemożliwe, a jednak udało się! 
Read more

Jak nauczać języka muzyki?

Tekst: Iwona Adamczak

Dr Shinichi Suzuki

Dr Shinichi Suzuki

Dawno temu istniała teoria, że człowiek przychodzi na świat zupełnie głuchy, a narząd słuchu wykształca się w ciągu pierwszych 4 miesięcy życia… Dziś wiemy, że słuch rozwija się długo przed urodzeniem, w 24 tygodniu ciąży tworzy się aparat słuchowy i ośrodek słuchu. Od tego momentu słyszymy dźwięki.

Jest jednak istotna różnica między słyszeniem a słuchaniem. Pierwsze jest zależne od prawidłowo funkcjonującego narządu słuchu. Drugiego uczymy się, przez całe życie. Czy można nauczyć się muzyki posługując się tylko słuchem? Okazuje się, że można.

Na świecie istnieje szereg metod nauczania muzyki. Każda z nich różni się, ale wszystkie mają to samo zadanie – nauczyć jedynego uniwersalnego języka muzyki.
Read more

Walka z analfabetyzmem muzycznym

Tekst: Iwona Adamczak

Walka z analfabetyzmem muzycznym , to jak walka z wiatrakami, pomyślałam sobie stojąc ostatnio w dużym centrum handlowym. Nie odkryłam Ameryki, i nie przyszła mi do głowy taka myśl znikąd. Szukałam bezskutecznie zeszytu z pięciolinią do nauki i pisania nut. Myślisz, że znalazłam? Cóż, rozczaruję Cię. Mało, że zeszytów z pięciolinią nie było, to pani pracująca na tym dziale, kiedy poprosiłam ją o pomoc popatrzyła na mnie z wyrazem zdziwienia w oczach, i bezradni e rozkładając ręce powiedziała, że u nich na pewno takiego zeszytu nie dostanę. 

Mimo woli porównuję obecne czasy, do tych, kiedy sama byłam dzieckiem, świat ewoluował o lata świetlne, wszystko poszło do przodu, mamy komórki, komputery, wszechobecny Internet…
Read more

Wszystkich Świętych

Żal, że się za mało kochało
Że się myślało o sobie
Że się już nie zdążyło
Że było za późno

Ks. Jan Twardowski „Żal” [fragm.]

Wszystkich Świętych

Ks. Twardowski dużo pisał o śmierci i przemijaniu….
Read more

 
© 2010 - 2017 Lidia Bajkowska - Wszystie prawa zastrzeżone / All Rights Reserved