Carl Orff – Metoda edukacji muzycznej Orffa

Carl Orff, urodził się w Monachium, 10 lipca 1895 roku, w rodzinie wojskowych. Z Monachium był związany przez całe swoje twórcze życie. Umarł 29 marca 1982 roku. Pozostawił po sobie takie kompozycje jak min.: Carmina Burana, opera Księżyc (Der Mond), Catulli Carmina, TrionCarl Orff, fo di Afrodite, De Temporum Fine Comoedia itd.

Niebywale piękne, trochę wagnerowskie, monumentalne dzieła Carla Orfa są utworami programowymi. Grane przez największe orkiestry, na wielu scenach świata i wykorzystywane jako muzyka filmowa, robią zawsze wielkie wrażenie na słuchających. Muzyka Orffa odznacza się dużą oryginalnością.
Read more

o Januszu Korczaku – pedagogika zabawy

Janusz KorczakW roku 1979 /1980 zaczęła się moja fascynacja Januszem Korczakiem. Byłam wówczas
prekursorką zerówek muzycznych zamiast stresujących dzieci egzaminów wstępnych do PSM I stopnia. Roczna obserwacja w czasie zabawy pozwoliła wyłonić prawdziwe talenty muzyczne (baletowe) jak również plastyczne i aktorskie, gdyż zajęcia korelowałam z plastyką, poezją, dramą, teatrem obrzędowym. Dzieci były współtwórcami i aktorami spektaklów lekcyjnych, poznawały przez skojarzenia obrazowe i personifikację oraz zabawy dramowe nuty i inne pojęcia, przyswajały sobie wiadomości i poznawały prawa rządzące muzyką. Po roku grały z nut i układały własne melodie na instrumentach klawiszowych, a z takich lekcyjnych spektaklów powstawały potem moje książki i sztuki teatralne. Read more

Chopin w błękicie nieba

Wystarczył jeden moment, żeby zmieniający się kolor granatowego nieba, tamtego wieczoru i potem nocy pełnej gwiazd, na zawsze kojarzył się mi z muzyką Chopina. Było to dawno, bardzo dawno temu i mimo upływu lat, wspomnienie tamtego recitalu trwa do dzisiaj, jakby to było wczoraj… jakby tamta chwila zatrzymała się na zawsze….

Wojna skończyła się, ale czasy były niełatwe, Powrót do przedwojennych Konkursów Chopinowskich, najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych na świecie, u wielu Polaków w kraju i zagranicą budził radość i nadzieję.
Read more

Koncert teatralny – muzyczne kontrasty

Koncert teatralny na bazie muzycznych kontrastów
jako pierwsza pomoc edukacyjna 

Poradnik dla nauczycieli szkolnych i przedszkolnych

Dla dzieci i młodzieży w szkole czy w przedszkolu muzyka poważna nie przedstawia większej wartości. Uczniów generalnie zmusza się do słuchania klasyki na lekcjach czy organizowanych szkolnych koncertach. Inaczej jest np. w teatrze. Dzieci pochłonięte fabułą słuchają jej chętnie, jako środka obok światła i scenografii budującego nastrój.

Żeby przygotować uczniów do świadomego odbioru dzieł i zachęcić do słuchania muzyki poważnej wprowadziłam
Koncerty Teatralne. Dzieci wystawiają jakąś scenę i szukaj do niej muzyki. Szukają odpowiednich fragmentów z dowolnie wybranych utworów z pomocą nauczyciela, który im dostarcza płyty i przygotowuje środki audiowizualne. W tym czasie niepostrzeżenie poznają repertuar i kompozytorów. Potem wielokrotnie odsłuchują te swoje znalezione fragmenty i utrwalają je. Read more

Moja Warszawa – wspomnienia

Moja Warszawa – wspomnienia

Jako małe dziecko niewiele rozumiałam z tego, o czym mówili moi rodzice. Złościłam się, że nie czytają mi bajek tylko ciągle rozmawiają o poważnych sprawach i to szeptem, A oni martwili się i zastanawiali, jak będzie wyglądała Warszawa, z którą  związani byli od pokoleń.

Czy zmieni się i na ile? Czy wyburzone zostaną perły architektury z czasów królestwa i okresu przedwojennego. Przecież zabudowa przedwojennej Warszawy wskazywała na jej kapitalistyczny ustrój, a odrodzenie tego systemu w czasach stalinowskich nie wchodziło w grę.
Read more

„Teatr dziecięcy mój widzę ogromny”

„Teatr dziecięcy mój widzę ogromny” – Poradnik dla nauczycieli i wychowawców,
czyli jak prowadzić zajęcia teatralne dla dzieci w przedszkolu i szkole.


Pamiętam do dziś teatrzyk mojego dzieciństwa. Był za firanką, potem w starej szafie, a aktorami były lalki, pajace i pluszowe misie. Pamiętam dramatyczną rolę krasnoludka, która przypadła w udziale najmniejszej laleczce. Ale pewnego dnia mój teatrzyk wywędrował na podwórko i od tej pory należał już także do innych dzieci.

Uwielbiałyśmy nasz teatr i sprawiedliwie dzieliłyśmy między siebie role postaci, które rodziły się w naszej wyobraźni. Minęło wiele lat. Smak prawdziwego teatru poznałam dopiero jako uczennica liceum muzycznego. Biegałam na każdą premierę. Podziwiałam aktorów, scenografię, kostiumy, muzykę. Zrozumiałam, jak dużo pracy i wysiłku trzeba włożyć, by powstało przedstawienie, tworzące wrażenie tak cudownie doskonałej fikcji, która na moich oczach stawała się prawdą.

Teatr obok muzyki był pasją mojego życia. Idei teatru nie zdradziłam nigdy.
Read more

Wielkanoc – wspomnienia

Trudno mi dzisiaj odpowiedzieć na pytanie, które ze świąt, czy Boże Narodzenie czy może Wielkanoc było dla mnie, jako małej dziewczynki, najpiękniejsze. Opisywałam już swoje „Grudniowe wspomnienia”  i fascynujący  „Świat kolorowych choinek”. Teraz   przyszedł czas  na „Wielkanoc”, która kojarzyła się mnie, jak każdemu dziecku,  z kolorowymi pisankami, mnóstwem wielkanocnego pysznego jedzenia, śmigusem dyngusem i wieloma innymi przyjemnymi rzeczami. Chwila kolorowania pisanek albo przyozdabiania koszyka ze święconką, którą  święciło się w Wielką Sobotę była długo wyczekiwana. Obowiązkowo w koszyczku oprócz min. jajek, kawałka chlebka, soli i pieprzu, musiał być baranek, który ma symbol biblijny.
Read more

Edukacja muzyczna – przemyślenia

Wpływ edukacji muzycznej na inteligencję dzieciNikogo nie muszę przekonywać, jakie efekty daje wychowanie przez sztukę i jak działa na rozwój człowieka. Tylko trzeba dzieciom pokazać najlepsze wzory, zapoznać je z muzyką klasyczną, która, jak dowiodły badania ma dobroczynny wpływ na
psychikę człowieka. Nauczyć percepcji, odtwarzania, tworzenia i improwizacji.I wcale to nie musi być nudne i trudne. Moja metoda to: zabawa w muzykę w oparciu działania plastyczne, darmowe, skojarzenia obrazowe, personifikację, koncerty teatralne itd.

Muzyka klasyczna niesie za sobą wiele niezwykle pozytywnych dla człowieka aspektów jak: poprawa koncentracji uwagi, wzrost kreatywności, poprawa zapamiętywania, ułatwienie nauki czytania i pisania, podwyższenie motywacji, opóźnienie objawów zmęczenia, harmonizowanie napięcia mięśniowego, poprawę koordynacji ruchowej, czy nie popadanie w depresję.

Read more

 
© 2010 - 2017 Lidia Bajkowska - Wszystie prawa zastrzeżone / All Rights Reserved