Ołówek – Opowiadanie

Wiele lat temu, opowiedziałam moim uczniom historię o dziewczynce, która marzyła o kredkach. Tłem do tego opowiadania była smutna muzyka z płyty. Dzieci słuchały opowiadania w skupieniu, a nawet miały łzy w oczach. Kiedy skończyłam opowieść, dosłownie rzuciły się na swoje bloki rysunkowe, wyciągnęły z tornistrów kredki i zaczęły nimi malować. Nie trzeba było je zachęcać, namawiać i mówić co mają rysować. Same wymyślały obrazki, które im podpowiadała wyobraźnia. I tym razem popłynęła dyskretna muzyka, jako ilustracja dźwiękowa do wykonywanych rysunków, ale już wesoła.

Chciałaby tę historię opowiedzieć wszystkim dzieciom, posłuchajcie.

„Ołówek”
opowiadanie

Dawno temu żyła sobie śliczna, ale biedna dziewczynka. Była zawsze smutna, bo miała tylko jeden ołówek, którym mogła rysować same szare obrazki.
Read more

Czy nadal komuna obowiązuje w nauczaniu?

Autor: Julita Maliszewska

Komuna w nauczaniu muzykiDzieci uwielbiają bawić się przy muzyce, tańczyć i śpiewać. Do czasu, kiedy pójdą do pierwszej klasy. Wtedy lekcje muzyki stają się zmorą. Zmuszane do gry na flecie prostym, straszone złą oceną (nawet opisową) zaczynają muzykę nienawidzić.

Ich malutkie paluszki nie sięgają, żeby pokryć całkowicie otwory w tym instrumencie, z którego wydobywają się tylko piski i fałsze. Małe dzieci, w konsekwencji takiej edukacji muzycznej, mają potem przeżycia traumatyczne i późniejsze fobie na sam widok orkiestry symfonicznej. Czy nie należało by zacząć od instrumentów klawiszowych (jak dzwonki diatoniczne czy chromatyczne, jeśli szkoła nie ma pianina czy organów elektronicznych), gdzie dźwięk jest gotowy i od razu ładnie brzmi? Dlaczego nie korzysta się z nowatorskiej metody, która uczy przez zabawę, skojarzenia obrazowe, zawartej w pełnym uroku podręczniku pt. „Bajka o Piosence i nutkach”, asygnowanego wpisem i znakiem graficznym UNICEF, który pierwszy w Polsce wypełnił lukę w nauczaniu najmłodszych? Czy peerelowska „nauka nut”, nieskuteczna i bez zrozumienia, jak czytanie bez poznania liter, musi być dalej traumą dla uczniów?


Read more

 
© 2010 - 2017 Lidia Bajkowska - Wszystie prawa zastrzeżone / All Rights Reserved