Wyklęty za talent – Paganini

Cudowne koncerty Niccolo Paganiniego wprawiały w stan ekstazy całą Europę…

 

Pozostaje mi tylko jedna nadzieja… – pisał umierający Niccolo Paganini. Mianowicie, że po mojej śmierci zła sława wygaśnie i ci, co tak okrutnie krytykowali mnie za sukcesy, pozwolą moim prochom spoczywać w spokoju.
Read more

Niccolo Paganini

Niccolo Paganini dokonał największej rewolucji w muzyce romantycznej. Wspiął się na najwyższy stopień ideału, „którego istnienia nikt nawet nie przeczuwał…

 

Gdy cudowne koncerty skrzypka Paganiniego wprawiały w stan ekstazy całą Europę, artysta był już bardzo chory.
Read more

Stefania Woytowicz

SŁUŻYŁA WIELKIEJ MUZYCE

Stefania Woytowicz Stefania Woytowicz dzieciństwo spędziła na kresach. Urodziła się w Oryniu koło Kamieńca Podolskiego 8-ego października 1922 roku. Miała dziewięcioro rodzeństwa. Jej ojciec, Michał Woytowicz i dziadek byli organistami kościelnymi. To był dom, gdzie słowa Bóg, Honor, Ojczyzna znaczyły wiele. Niebieski różaniec, który dostała od matki Domiceli ze Zwolakowskich nosiła do końca swoich dni. Wszystkie dzieci państwa Woytowiczów grały na fortepianie. Najpierw pod kierunkiem ojca a potem nauczycielki, która przychodziła codziennie na 8 godzin. Najstarszy, Bolesław Woytowicz został pianistą, kompozytorem, profesorem akademii muzycznych w Katowicach i Krakowie, a w czasie okupacji prowadził „Kawiarnię Woytowicza” gdzie grali wybitni artyści. Najmłodsza, Stefania została śpiewaczką obdarzoną przecudownym, dramatycznym sopranem.
Read more

Wielkanocne mazurki Chopina

Mazurek Chopina

„Mazurek Chopina”© 2010 z Zakładu Cukierniczego „Lukrecja” w Sochaczewie.

Były lata pięćdziesiąte. Moi dziadkowie mieszkali w Warszawie na Tamce 45, a pod numerem 45a była cukiernia znanego cukrownika z Powiśla, Stanisława Strzałkowskiego. W Wielkim Tygodniu tradycyjnie zamawiano w niej ciasta na świąteczny stół. Wielkanocne baby oblane lukrem, mazurki, serniki i wyśmienite makowce.

Dla mnie, jako dziecka, było to magiczne miejsce. W czasie świąt wielkanocnych stały tam na ladach rzędy maleńkich stoliczków jak dla lalek, a na nich, na serwetkowych obrusikach, cukrowe, maleńkie święconki. Były to miniaturki wielkanocnych potraw zrobione ręcznie z kruchego ciasta, udekorowane lukrem i ozdobione kolorowymi jajeczkami. Marzyłam o takiej święconce, ale była zbyt droga.
Read more

Bajka o Złotej Kaczce

Bajka o Złotej Kaczce (Legenda) - Złote Kaczki

Znaczek pocztowy z 56r. upamiętniający warszawską Legendę o Złotek Kaczce

Moi rodzice byli wielkimi fanami recitali fortepianowych. Pewnego razu chcieli posłuchać japońskiej artystki Kiyoko Tanaki, którą zachwycili się podczas V Konkursu Chopinowskiego. W 1957 roku Kiyoko Tanaka wystąpiła w Warszawie w Zamku Ostrogskich. Byłam wtedy małym dzieckiem i za żadne skarby nie chciałam iść z nimi na ten koncert. Nie docierały do mnie argumenty, że skoro zaczęłam uczęszczać na lekcje fortepianu, to powinnam chodzić także na koncerty i poznawać repertuar. W sukurs jednak przyszła najpiękniejsza z legend warszawskich, o Złotej Kaczce.

Słuchałam z wypiekami na twarzy o księżniczce pokutującej w mrocznych lochach Zamku Ostrogskich i o szewczyku Lutku, który zakradł się o północy do pałacowych podziemi w poszukiwaniu ukrytych skarbów. Kiedy dowiedziałam się, że Lutek spotkał tam zaklętą złotą kaczkę, która mówiła ludzkim głosem, więcej nie trzeba było mnie namawiać. Wybiegłam jak z procy w poszukiwaniu śladów Złotej Kaczki.

Read more

Walizka Carla Orffa

Carl Orff, niemiecki kompozytor, dyrygent i pedagog, urodzony w końcu XIX w. wywodził się z bogatej, bawarskiej rodziny. Mimo, że jego przodkowie od pokoleń byli oficerami, to służba w mundurze nie pociągała młodego Carla. Od dziecka kochał muzykę i teatr. Szczególnie dzieła Jana Sebastiana Bacha, a potem Debussy’ego, Strawińskiego, Wagnera i Monteverdiego.

Od szóstego roku życia ćwiczył systematycznie na fortepianie pod kierunkiem swojej matki, która była znakomitą pianistką, uczennicą przyjaciela Richarda Straussa i ucznia Franciszka Liszta. Pewnego dnia matka małego Carla, zaprowadziła go na strych i wyjęła z kufra starannie zapakowany miniaturowy teatrzyk kukiełkowy z czasów dzieciństwa jego dziadka.

Od tej pory zabawy w teatrzyk wypełniały każdy dzień chłopca. Żeby jego teatrzyk stał się bardziej prawdziwy, brak marionetek i dekoracji chłopiec zastępował improwizacjami akustycznymi tak, żeby najbliżsi słyszeli szum morza, śpiew ptaków i burzę z piorunami… Małe, wrażliwe dziecko zrozumiało magię teatru, gdzie fikcja stawała się prawdą.

Read more

Wielki Liberace

Film Wielki
Liberace oglądałam dwa razy. Najpierw w oryginale na stronach internetowych a potem w kinie z polskimi napisami. To fenomenalny film, robi wrażenia na każdym. Wspaniała gra aktorów, cudowna muzyka, światła, scenografia, kostiumy (absolutnie żaden kicz, takie były realia Las Vegas)… W sumie to dokument prawdziwie pokazany, co potwierdzają filmy na YouTube z samym Liberace.

Początkowo ludzie na projekcji filmu śmieją się, potem jest grobowa cisza a na końcu „słychać” jak wycierają nosy…To bajeczny film Read more

Władziu Valentino Liberace

Władziu Valentino Liberace

Liberace był królem fortepianu. Hipnotyzował publiczność swoim wielkim, osobistym urokiem, bawił się klawiaturą i swoją perlistą, fenomenalną techniką. Dziś już nie ma tej klasy artystów. Odeszli wraz z minioną epoką.
Read more

 
© 2010 - 2017 Lidia Bajkowska - Wszystie prawa zastrzeżone / All Rights Reserved