Muzyka jest wszędzie

Muzyka jest wszędzie

Muzyka jest wszędzie
[1]

„Wsłuchaj się. Słyszysz? Muzyka. Wszędzie ją słyszę. W wietrze… W powietrzu… W świetle. Jest wszędzie dookoła. Musisz się tylko otworzyć. Musisz tylko… słuchać” – słowa zaczerpnięte z filmu Cudowne dziecko (ang. August Rush), dramatu w reżyserii Kirsten Sheridan. Taką wrażliwość na otaczający świat może mieć jedynie nieświadome go jeszcze dziecko. Podobno nie ma nic piękniejszego niż muzyka – ta boska sfera sztuk, nienamacalna, nieidealna, ulotna i dlatego tak zachwycająca. W zasadzie dociera do człowieka jako pierwsza. Nie widzi on bowiem i nie czuje tak intensywnie, jak słyszy. Już w okresie prenatalnym jest w stanie odbierać dźwięki mające wpływ na jego wrażliwość, co rzutuje na późniejsze życie emocjonalne. Przy tego typu rozważaniach nasuwa się od razu pytanie: „Jak skutecznie zapisać białą kartę muzyką?”. Read more

Przedszkole ABC – artykuł o Bajce

Przedszkole ABC – artykuł o Bajce

Przedszkolne ABC - marzec 2015Artykuł pt. „Bajka o Piosence i nutkach” pochodzi z miesięcznika „Przedszkolne ABC” (nr 3, marzec 2015).

Jestem nauczycielką przedszkola. Każdego roku staram się zainteresować dzieci muzyką i rozwijać ich talenty. Chociaż nie skończyłam szkoły muzyczne, to zajęcia z muzyką i tańcem oraz zabawy przy akompaniamencie pianina zawsze lubiłam, a także chętnie prowadziłam. Nie jest to wcale proste, zwłaszcza w XXI wieku, kiedy to technika komputerowa, telewizja i internet zdominowały wiele dziedzin naszego życia.

Są różne metody poznawania muzyki. Najczęściej proponuję dzieciom te, które pobudzają do aktywności, wspierają rozwój i uczą przez zabawę. Do nich należī metoda aktywnego słuchania muzyki Batii Strauss, zabawy muzyczno-ruchowe Agnieszki Loski czy metoda Orffa. Jest jeszcze jedna, o której chlałabym tutaj napisać szerzej:
metoda Lidii Bajkowskiej.

W latach 90. ubiegłego wieku moje córki chciałby rozwijać swoje umiejętności muzyczne Read more

 
© 2010 - 2017 Lidia Bajkowska - Wszystie prawa zastrzeżone / All Rights Reserved