Muzyka jest wszędzie

Muzyka jest wszędzie

Muzyka jest wszędzie
[1]

„Wsłuchaj się. Słyszysz? Muzyka. Wszędzie ją słyszę. W wietrze… W powietrzu… W świetle. Jest wszędzie dookoła. Musisz się tylko otworzyć. Musisz tylko… słuchać” – słowa zaczerpnięte z filmu Cudowne dziecko (ang. August Rush), dramatu w reżyserii Kirsten Sheridan. Taką wrażliwość na otaczający świat może mieć jedynie nieświadome go jeszcze dziecko. Podobno nie ma nic piękniejszego niż muzyka – ta boska sfera sztuk, nienamacalna, nieidealna, ulotna i dlatego tak zachwycająca. W zasadzie dociera do człowieka jako pierwsza. Nie widzi on bowiem i nie czuje tak intensywnie, jak słyszy. Już w okresie prenatalnym jest w stanie odbierać dźwięki mające wpływ na jego wrażliwość, co rzutuje na późniejsze życie emocjonalne. Przy tego typu rozważaniach nasuwa się od razu pytanie: „Jak skutecznie zapisać białą kartę muzyką?”. Read more

Przedszkole muzyczne Rubik Music School

Rubik Music SchoolRozbudzenie w dzieciach wrażliwości na sztukę, aby mogły ją rozumieć, a w konsekwencji pokochać na tyle, że stanie się częścią ich życia i ich osobowości, jest w dzisiejszych czasach szczególnie ważnym zadaniem pedagogów i rodziców. Umiejętność rozumienia przez najmłodszych sztuki i odróżnienia w niej tego, co artystyczne, od tzw. „przeciętności” (o często niskim walorze artystycznym), pozwoli im w całej swojej przyszłości nie tylko na wykształcenie własnego gustu artystycznego, ale rozbudzi w nich też tak wiele pasji, które są dla nas – dorosłych – niezbędne do przetrwania codziennych zawirowań losu, problemów edukacyjnych na studiach, czy przeciwności w życiu zawodowym. Prawdziwa sztuka, a w szczególności świadoma percepcja dobrej muzyki dają nam wszystkim siłę i odwagę w życiu… Mówiąc potocznie – sztuka i muzyka ładują nasze baterie zawsze wtedy, gdy tego najbardziej potrzebujemy.
Read more

Muzykoteka Szkolna – Andrzej Kucybała – Wywiad

Fragment wywiadu z portalu Muzykoteka Szkolna

Muzykoteka Szkolna

O muzykalności Polaków, szkołach muzycznych i tym, że cukierek najlepiej smakuje bez papierka mówi wieloletni pedagog, dyrygent i dyrektor Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Bielsku-Białej Andrzej Kucybała

(…)

A jak jest z naszą polską muzykalnością? Podobno mamy jeden z najlepszych systemów szkolnictwa muzycznego w Europie, co często podkreśla Minister Bohdan Zdrojewski, ale z drugiej strony bardzo niedobrze wygląda edukacja muzyczna znacznie większej części społeczeństwa, która nie trafia do szkoły muzycznej. Skąd się bierze ten rozdźwięk? Mamy bardzo zdolnych uczniów szkół muzycznych i całą resztę, która ma kłopot z zaśpiewaniem melodii polskiego hymnu. Jesteśmy muzykalnym narodem czy nie?

Jesteśmy. Zdolności muzyczne drzemią w Polakach, ale są zatracane. Obserwuję to u kandydatów do szkoły, którzy pochodzą z podbeskidzkich wsi, gdzie muzyka tradycyjna, śpiewanie, jest częścią dnia codziennego. Oni są zupełnie inaczej uwrażliwieni muzycznie niż dzieci, które wychowały się w mieście – choćby w Bielsku-Białej – i mają wyłącznie bierny kontakt z muzyką, poprzez radio czy telewizję. Rodzice większości z nich nie chodzą na koncerty, nie śpiewają, nie grają na żadnym instrumencie. Najważniejszym okresem dla rozwoju muzycznej wrażliwości dziecka jest czas od urodzenia do wieku szkolnego, wtedy ono najwięcej chłonie. Mam nadzieję, że jakieś zmiany przyniesie trwający Rok Kolberga. Brak tradycji ludowych, co jest istotą rozwoju muzycznego w Austrii, Niemczech, ale szczególnie na Węgrzech, w Bułgarii czy Rumunii, powoduje, że tracimy naturalne zdolności i wrażliwość muzyczną, którą na samym początku ma każdy z nas. Jesteśmy ogłupiani muzyczną papką, która leci bez przerwy w radiu, a psychologiczne przełożenie jest proste. Jeżeli mamy czegoś zbyt wiele, to nasz umysł to odrzuca. To tak jak z hałasem, przyzwyczajamy się do niego i z biegiem czasu go nie słyszymy. Tak jest z muzyką, słyszymy ją, ale przelatuje mimo uszu i nic w nas nie zostaje.
Read more

Zerówka Muzyczna

Okres dzieciństwa to czas optymalnej wrażliwości i przyswajania najwyższych wartości. To okres, w którym dziecko poznaje świat, uczy się i wychowuje. Do nauki i prawidłowych zachowań motywują dzieci pochwały, nagrody a w szkole dobre oceny. Szczególnie dobre oceny ważne są w szkołach artystycznych, bo na nich buduje się osiągnięcia i sukcesy. Stawianie złych stopni powoduje zniechęcenie do dalszej nauki.
Read more

Liderzy biznesu i edukacja artystyczna

Co dzieje się z dziećmi, które uczyły się muzyki, teatru, lub tańca? Kim stają się w dorosłości? Czasami trudno to ocenić przez tak długi, wieloletni pryzmat – zwłaszcza, że dorośli rzadko wspominają o swojej edukacji w dzieciństwie, a podkreślają jedynie swoje sukcesy zawodowe lub co najwyżej edukację wyższą. Dlatego chcemy zaprezentować Państwu punkt widzenia tych, który odnieśli w życiu największe sukcesy zawodowe. Liderzy biznesu, stojący na czele największych korporacji, zarządzający globalnym biznesem i odnoszący w nim niepodważalne sukcesy, mówią o znaczeniu edukacji muzycznej i artystycznej w biznesie oraz nowoczesnej, innowacyjnej gospodarce.

Któż lepiej może potwierdzić przydatność edukacji muzycznej i artystycznej dla rozwoju dzieci, jeśli nie tak wpływowi przywódcy biznesowi – tj. liderzy biznesu o tak wielkiej, międzynarodowej randze?

  PepsiCo logotyp    Eastman Kodak logotyp    McDonald's logotyp    AT&T logotyp    CNN logotyp
Apple Macintosh logotyp    Magazyn Time logotyp    VH1 logotyp    Xerox logotyp    Xerox logotyp    GE General Electric logoty

Read more

1236
 
© 2010 - 2017 Lidia Bajkowska - Wszystie prawa zastrzeżone / All Rights Reserved