Porwanie królewny Nutki – zapowiedź książki

Porwanie królewny Nutki – zapowiedź książki

Fundacja Edukacja z Wartościami przygotowuje w 2020 r. wznowienie książki Lidii Bajkowskiej pt. „Porwanie Królewny Nutki”. Po raz pierwszy książka ta ukazała się w 1998 r. nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Obecna edycja zostanie rozszerzona, a szatę graficzną stworzy Jowita Płoszajska. Projekt realizowany jest dzięki wsparciu środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.a

„Porwanie królewny Nutki” to bajkowa powieść dla dzieci, której akcja dzieje się w Królestwie Muzyki. Z pałacu Oktawy zostaje porwana jedna z siedmiu Nutek. Czarownica Fermata uprowadza Celinkę do zamku czarownika Akorda, któremu brakuje ostatniej nuty do zbudowania nowego, wspaniałego bukietu dźwięków. W tym czasie Król Pasaż wyrusza na ratunek, a Królowa Gama rozpacza po utracie Celinki. Oczywiście cała ta historia kończy się bardzo pozytywnie…

W ten oto sposób Lidia Bajkowska łączy w swojej bajce wciągającą, literacką przygodę z edukacją muzyczną. Tytuł stanowi rozszerzenie metody edukacyjnej autorki (Metoda Lidii Bajkowskiej).

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Muzyka jest wszędzie

Muzyka jest wszędzie

Muzyka jest wszędzie
[1]

„Wsłuchaj się. Słyszysz? Muzyka. Wszędzie ją słyszę. W wietrze… W powietrzu… W świetle. Jest wszędzie dookoła. Musisz się tylko otworzyć. Musisz tylko… słuchać” – słowa zaczerpnięte z filmu Cudowne dziecko (ang. August Rush), dramatu w reżyserii Kirsten Sheridan. Taką wrażliwość na otaczający świat może mieć jedynie nieświadome go jeszcze dziecko. Podobno nie ma nic piękniejszego niż muzyka – ta boska sfera sztuk, nienamacalna, nieidealna, ulotna i dlatego tak zachwycająca. W zasadzie dociera do człowieka jako pierwsza. Nie widzi on bowiem i nie czuje tak intensywnie, jak słyszy. Już w okresie prenatalnym jest w stanie odbierać dźwięki mające wpływ na jego wrażliwość, co rzutuje na późniejsze życie emocjonalne. Przy tego typu rozważaniach nasuwa się od razu pytanie: „Jak skutecznie zapisać białą kartę muzyką?”. Read more

Metoda Bajkowskiej w Magazynie SCALA – PWM

Metoda Bajkowskiej w Magazynie SCALA – PWM

PWM-logoMagazyn SCALA to prestiżowy tytuł prasowy, który dwa razy w roku wydaje Polskie Wydawnictwo Muzyczne (PWM) i bezpłatnie rozsyła do szkół muzycznych w całej Polsce. Każdy numer pisma poświęcony jest innemu instrumentowi. Rok szkolny 2014 – 2015 r rozpoczął fortepian, dlatego wrześniowe wydanie magazynu podsumowało również metody muzyczne, które wykorzystywane są w Polsce do nauki gry na tym instrumencie.

Artykuł pt. “Kto tak pięknie chciałby grać?” opisuje również Metodę Bajkowskiej.
Read more

Piosenki dla małych i dużych – AleNuty.pl

Prezentujemy Państwu artykuł zewnętrzny – opublikowany na stronie AleNuty.pl. Książka Lidii Bajkowskiej
„Bajka o Piosence i nutkach” jest fenomenem w polskiej kulturze, gdyż pomimo jej nieobecności na rynku od 23 lat, do tej pory jest wykorzystywana nie tylko przez nauczycieli muzyki, a jej bohaterowie są inspiracją dla wielu inicjatyw edukacyjnych i projektów kulturalnych dla dzieci, to również książka znajduje swoje cytaty i odniesienia w wielu publikacjach medialnych. Dlatego prezentujemy Państwu jedną z nich…

 

AleNuty.pl - logoPiosenki dziecięce – od tego bardzo często zaczyna się przygoda z muzyką. Kiedyś w domach śpiewano o wiele więcej i częściej. Piosenka integrowała od zawsze – nie tylko rodzinne, ale również koleżeńskie czy przyjacelkskie grono. Warto zdbać o powrót do wspólnego śpiewania. Dlaczego? Piszemy o tym słów kilka w niniejszym artykule z Piosenką w roli głównej.

Bajka o Piosence i nutkach Lidii Bajkowskiej zainspirowała nas Read more

Muzyczny wehikuł czasu

Muzyczny wehikuł czasu

David Crosby, słynny kalifornijski muzyk folkowy powiedział, że „muzyka to najsubtelniejsza forma przekazu i można stwierdzić, że żadna dziedzina sztuki nie porusza ani nie wpływa na podświadomość tak, jak ona”.

Zawsze nurtowało mnie pytanie – czy muzyka, na przykład w okresie Baroku, wpływała tak samo na ludzi żyjących czterysta lat temu jak dziś wpływa na nas? Czy rozwój cywilizacji i techniki spowodował to, że mózg człowieka współczesnego odbiera inaczej dźwięki niż mózg człowieka z dawniejszych epok? Czy nasi przodkowie odczuwali barokową emocjonalność w muzyce, prostotę i wzniosłość tak jak my dzisiaj? A może odczuwali ją jeszcze bardziej i wyrażali grą na instrumentach takie uczucia jak miłość, nienawiść, smutek, a nawet pożądanie?
Read more

Muzykoteka Szkolna – Andrzej Kucybała – Wywiad

Fragment wywiadu z portalu Muzykoteka Szkolna

Muzykoteka Szkolna

O muzykalności Polaków, szkołach muzycznych i tym, że cukierek najlepiej smakuje bez papierka mówi wieloletni pedagog, dyrygent i dyrektor Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Bielsku-Białej Andrzej Kucybała

(…)

A jak jest z naszą polską muzykalnością? Podobno mamy jeden z najlepszych systemów szkolnictwa muzycznego w Europie, co często podkreśla Minister Bohdan Zdrojewski, ale z drugiej strony bardzo niedobrze wygląda edukacja muzyczna znacznie większej części społeczeństwa, która nie trafia do szkoły muzycznej. Skąd się bierze ten rozdźwięk? Mamy bardzo zdolnych uczniów szkół muzycznych i całą resztę, która ma kłopot z zaśpiewaniem melodii polskiego hymnu. Jesteśmy muzykalnym narodem czy nie?

Jesteśmy. Zdolności muzyczne drzemią w Polakach, ale są zatracane. Obserwuję to u kandydatów do szkoły, którzy pochodzą z podbeskidzkich wsi, gdzie muzyka tradycyjna, śpiewanie, jest częścią dnia codziennego. Oni są zupełnie inaczej uwrażliwieni muzycznie niż dzieci, które wychowały się w mieście – choćby w Bielsku-Białej – i mają wyłącznie bierny kontakt z muzyką, poprzez radio czy telewizję. Rodzice większości z nich nie chodzą na koncerty, nie śpiewają, nie grają na żadnym instrumencie. Najważniejszym okresem dla rozwoju muzycznej wrażliwości dziecka jest czas od urodzenia do wieku szkolnego, wtedy ono najwięcej chłonie. Mam nadzieję, że jakieś zmiany przyniesie trwający Rok Kolberga. Brak tradycji ludowych, co jest istotą rozwoju muzycznego w Austrii, Niemczech, ale szczególnie na Węgrzech, w Bułgarii czy Rumunii, powoduje, że tracimy naturalne zdolności i wrażliwość muzyczną, którą na samym początku ma każdy z nas. Jesteśmy ogłupiani muzyczną papką, która leci bez przerwy w radiu, a psychologiczne przełożenie jest proste. Jeżeli mamy czegoś zbyt wiele, to nasz umysł to odrzuca. To tak jak z hałasem, przyzwyczajamy się do niego i z biegiem czasu go nie słyszymy. Tak jest z muzyką, słyszymy ją, ale przelatuje mimo uszu i nic w nas nie zostaje.
Read more

Stefania Woytowicz

SŁUŻYŁA WIELKIEJ MUZYCE

Stefania Woytowicz Stefania Woytowicz dzieciństwo spędziła na kresach. Urodziła się w Oryniu koło Kamieńca Podolskiego 8-ego października 1922 roku. Miała dziewięcioro rodzeństwa. Jej ojciec, Michał Woytowicz i dziadek byli organistami kościelnymi. To był dom, gdzie słowa Bóg, Honor, Ojczyzna znaczyły wiele. Niebieski różaniec, który dostała od matki Domiceli ze Zwolakowskich nosiła do końca swoich dni. Wszystkie dzieci państwa Woytowiczów grały na fortepianie. Najpierw pod kierunkiem ojca a potem nauczycielki, która przychodziła codziennie na 8 godzin. Najstarszy, Bolesław Woytowicz został pianistą, kompozytorem, profesorem akademii muzycznych w Katowicach i Krakowie, a w czasie okupacji prowadził „Kawiarnię Woytowicza” gdzie grali wybitni artyści. Najmłodsza, Stefania została śpiewaczką obdarzoną przecudownym, dramatycznym sopranem.
Read more

 
© 2010 - 2017 Lidia Bajkowska - Wszystie prawa zastrzeżone / All Rights Reserved