Muzyka jest wszędzie

Muzyka jest wszędzie

Muzyka jest wszędzie
[1]

„Wsłuchaj się. Słyszysz? Muzyka. Wszędzie ją słyszę. W wietrze… W powietrzu… W świetle. Jest wszędzie dookoła. Musisz się tylko otworzyć. Musisz tylko… słuchać” – słowa zaczerpnięte z filmu Cudowne dziecko (ang. August Rush), dramatu w reżyserii Kirsten Sheridan. Taką wrażliwość na otaczający świat może mieć jedynie nieświadome go jeszcze dziecko. Podobno nie ma nic piękniejszego niż muzyka – ta boska sfera sztuk, nienamacalna, nieidealna, ulotna i dlatego tak zachwycająca. W zasadzie dociera do człowieka jako pierwsza. Nie widzi on bowiem i nie czuje tak intensywnie, jak słyszy. Już w okresie prenatalnym jest w stanie odbierać dźwięki mające wpływ na jego wrażliwość, co rzutuje na późniejsze życie emocjonalne. Przy tego typu rozważaniach nasuwa się od razu pytanie: „Jak skutecznie zapisać białą kartę muzyką?”. Read more

Spektakl CHOINKI – Przedszkolne ABC

Spektakl CHOINKI – Przedszkolne ABC

Listopadowe wyd. magazynu „Przedszkolne ABC” zawiera pełny scenariusz inscenizacji dla dzieci „CHOINKI” Lidii Bajkowskiej z wznawianej przez nią książki „Teatr Marzeń”. Treść dramaturgiczna opatrzona jest komentarzem metodycznym, którzy pomoże nauczycielom w przygotowaniu wyśmienitego spektaklu na Święta Bożego Narodzenia.
Read more

Teatr Marzeń – wznowienie książki

Teatr Marzeń – wznowienie książki

Lidia Bajkowska już wkrótce wznawia swoją książkę
„Teatr Marzeń”, która zwierać będzie scenariusze inscenizacji i koncertów teatralnych dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Każdy z nich opatrzony jest komentarzem metodycznym dla nauczycieli, a całą pracę kończy krótki, fachowy poradnik teatralny, rzetelnie przygotowujący pedagogów do pracy artystycznej i kreatywnej z dziećmi.

Read more

Muzyczny wehikuł czasu

Muzyczny wehikuł czasu

David Crosby, słynny kalifornijski muzyk folkowy powiedział, że „muzyka to najsubtelniejsza forma przekazu i można stwierdzić, że żadna dziedzina sztuki nie porusza ani nie wpływa na podświadomość tak, jak ona”.

Zawsze nurtowało mnie pytanie – czy muzyka, na przykład w okresie Baroku, wpływała tak samo na ludzi żyjących czterysta lat temu jak dziś wpływa na nas? Czy rozwój cywilizacji i techniki spowodował to, że mózg człowieka współczesnego odbiera inaczej dźwięki niż mózg człowieka z dawniejszych epok? Czy nasi przodkowie odczuwali barokową emocjonalność w muzyce, prostotę i wzniosłość tak jak my dzisiaj? A może odczuwali ją jeszcze bardziej i wyrażali grą na instrumentach takie uczucia jak miłość, nienawiść, smutek, a nawet pożądanie?
Read more

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

PolsieRadio PR24 logo Czytanie dzieciom ma duży wpływ na poziom wiedzy i rozwój dzieci oraz zasób ich słownictwa. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci przypomina o wartościach, które wynikają z czytania. Audycja Polskiego Radia PR24 – rozmówcy: Dorota Koman, Monika Perkowska, Lidia Bajkowska

Read more

Warsztaty Metodą Lidii Bajkowskiej

brain4rent logo

Brain4Rent zaprasza dzieci i rodziców do udziału w programie edukacyjnym: 

Twoje mądre dziecko 

Opis zajęć:
Warsztaty prowadzone są zgodnie z innowacyjną metodą uwrażliwiania estetycznego i edukacji artystycznej Pani Lidii Bajkowskiej. W oparciu o zabawy ruchowe i aktywność plastyczną, śpiew i taniec, a przede wszystkim dzięki obcowaniu z żywą muzyką, dzieci mają możliwość rozwijania swojego myślenia kreatywnego, wrażliwości muzycznej i pracy z rówieśnikami. Muzyka we wczesnym etapie rozwojowym jest niezwykle ważna, gdyż ma pozytywny wpływ na rozwój dwóch obszarów mózgu dziecka – płata ciemieniowego oraz ciała modzelowatego, które jest pasem transmisyjnym pomiędzy prawą i lewą półkulą mózgową. Stawiamy na zabawę, muzykę i rozwój kompetencji społecznych dzieci. Rozwijamy zdolności komunikacyjne i pierwsze umiejętności prezentacyjne, tak ważne we współczesnym świecie.

Read more

12
 
© 2010 - 2017 Lidia Bajkowska - Wszystie prawa zastrzeżone / All Rights Reserved