KONKURS: Zrecenzuj Bajkę o Piosence i nutkach

KONKURS: Zrecenzuj Bajkę o Piosence i nutkach

Napisz recenzję / opinię nt. „Bajki o Piosence i nutkach” i pomóż nam wznowić książkę. Czekamy opinie rodziców i pedagogów (niezależnie od długości tekstu), które przedrukujemy na stronie internetowej wznawianej książki.

10 najciekawszych tekstów nagrodzimy bezpłatnym egzemplarzem wznowionej „Bajki o Piosence i nutkach”. Wyboru laureatów dokona Lidia Bajkowska (organizator konkursu). 
Read more

Edukacja muzyczna dzieci metodą Lidii Bajkowskiej

„W ślicznym domku na skraju muzycznego lasu mieszkała Piosenka razem ze swoją przemiłą kotką Zwrotką i mądrym pieskiem Refrenem”1

Tak rozpoczyna Lidia Bajkowska swoją pięknie ilustrowaną książkę „Bajkę o piosence i nutkach”. Pozycja ta została wpisana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej do zestawu podręczników do nauczania muzyki w klasie pierwszej, drugiej i trzeciej szkoły podstawowej. Może też być przydatna nauczycielowi zajęć muzycznych w przedszkolu.
Read more

Jak to z lekcjami muzyki w PRL było i czy dzisiaj jest inaczej?

Jednym z celów wychowania dzieci i młodzieży w PRL było wychowanie społeczeństwa socjalistycznego. Podręczniki szkolne, głównie do historii, języka polskiego, muzyki, w tamtej epoce były narzędziami służącym do indoktrynacji dzieci i młodzieży. Programy wychowania muzycznego były specjalnie brane „pod lupę”. Tendencyjnie dobierano repertuar, w którym przeważały pieśni ideowe, jak:

„Na barykady, ludu roboczy, czerwony sztandar do góry wznieś…”.

Po okrągłym stole rynek podręczników otworzył się na nowe trendy. W podręcznikach do muzyki zaczęto zmieniać repertuar dotyczący pieśni i piosenek. Jednak same metody nauczania tego przedmiotu w szkołach nie zmieniły się w ogóle, jakby nie pozwolono nauczycielom na stworzenie własnych, twórczych kreacji.
Read more

Janusz Korczak – „święty epoki pieców”

Kiedy w sierpniu 1942 r. wywieziono Dom Sierot do obozu w Treblince, dzieci ustawiono w czwórki, na czele szedł Korczak z podniesioną głową, bez kapelusza, trzymając dwoje dzieci za ręce – prowadził swych 200 wychowanków, mówiąc, że jadą „na wycieczkę”.  

Dzieci niosły zieloną flagę króla Maciusia I i własnoręcznie zrobione przez siebie laleczki.
Read more

 
© 2010 - 2017 Lidia Bajkowska - Wszystie prawa zastrzeżone / All Rights Reserved